Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Články v sekci Bezpečnost

Kvalitní veterinární dozor u drůbežího masa

Veškerá zvířata poražená na jatkách v České republice musí být ze zákona prohlédnuta pracovníky Státní veterinární správy (SVS), a to před daným úkonem i po. Do obchodů nebo ke zpracování poté putuje pouze maso ze zdravých zvířat. Závadné kusy či partie jsou obratem vyřazeny, aby nedošlo k ohrožení zdraví konzumentů.

Sezóna farmářských trhů je za dveřmi

Během jara se u nás opětovně probouzí sezóna oblíbených farmářských trhů. Ty s sebou přináší mnoho pozitiv pro malovýrobce i spotřebitele, na druhou stranu ale také zvýšená rizika s ohledem na hygienu potravin. Státní veterinární správa (SVS) je proto ve střehu.

Desítky lidí se po návštěvě asijské restaurace v Hradci Králové potýkají se střevními potížemi

Podnět k epidemiologickému šetření přišel z kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Hradec Králové. Právě její pracovníci se obrátili na krajskou hygienickou stanici s tím, že evidují pacienty se zvracením, průjmem a zvýšenou teplotou. Společný jmenovatel obtíží vyšel najevo obratem – návštěva či dovoz jídla z asijské restaurace Chich foods, která sídlí centru Hradce Králové na Velkém náměstí.

Hodnocení zdravotního rizika nitrosaminů v potravinách

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) se zabýval zdravotními riziky plynoucí z přítomnosti deseti nitrosaminů (N-nitrosaminů) v potravinách a došel k závěru, že vystavení evropských spotřebitelů nitrosaminům vyvolává zdravotní obavy.

Inspekce odhalila nevyhovující bylinný čaj

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje spotřebitele pře bylinným čajem, který obsahuje bezmála 15x více pyrolizidinových alkaloidů, než povoluje právní předpis.

Z hlediska pesticidů jsou potraviny z Čech i Evropské unie bezpečné

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) se každoročně zabývá kontrolou reziduí pesticidů v potravinách. Nejnižší podíl potravin s nadlimitním množstvím či přítomností nepovolených pesticidů rozbory ukázaly u potravin z České republiky (ČR) a Evropské unie (EU).

„Suchej únor“ prodej alkoholu příliš nezbrzdil

Akce Suchej únor spočívá v nulové konzumaci alkoholických nápojů po celý měsíc. Zájem o tento druh sortimentu však nikterak výrazně neklesl. U části prodejců letos poptávka naopak o něco vzrostla, ukázaly informace, které poskytli oslovení prodejci.

Salmonela v kuřecím mase polského původu

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila kuřecí maso kontaminované bakteriemi rodu Salmonella.

Po dvou letech se v České republice objevila infekční nákaza v chovu pstruhů

Na našem území bylo potvrzeno ohnisko nebezpečné virové hemoragické septikémie (VHS) v chovu pstruhů duhových v Tylově na Bruntálsku. Od začátku roku zde v hospodářství uhynula skoro třetina z 6 tun chovaných pstruhů.

Čokoládový „průšvih“

Americký výrobce čokolád Hershey má ve Spojených státech na krku žalobu.

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder