Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Články v sekci Bezpečnost

Loni si ve více než polovině kontrolních případů mladiství zakoupili alkohol

Česká obchodní inspekce (ČOI) zveřejnila výsledky kontrol dodržování zákona č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, zákona o povinném značení lihu a zákona o spotřebních daních za rok 2021.

Další várka potravin z Kambodže s nadlimitním obsahem pesticidů

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) společně s Celním úřadem Praha – Ruzyně odhalila dvě zásilky potravin rostlinného původu, u nichž laboratoř prokázala nadlimitní množství dvou,resp. čtyř pesticidních látek.

Výsledky veterinárních kontrol v Plzeňském kraji za rok 2021

Krajská veterinární správa pro Plzeňský kraj (KVS) v loňském roce v rámci kontrolních akcí odhalila nadlimitní hodnoty rakovinotvorných zplodin kouře v uzeném mase, DDT ve svalovině prasete divokého či ptačí chřipku v malochovech drůbeže. S ohledem na životní podmínky a pohodu hospodářských zvířat vykonala 162 kontrol v chovech hospodářských zvířat (pozn. což představuje meziroční nárůst o 50 %), přičemž uložila sankce v hodnotě více než 1 milion Kč.

Inspekce zadržela potraviny rostlinného původu obsahující mix pesticidů

Pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) a Celního úřadu Praha – Ruzyně při společné kontrolní akci odhalili zásilku tří druhů potravin, u nichž laboratorní rozbor potvrdil četnou přítomnost pesticidních látek v nadlimitním množství.

Převoz 10 tun kebabu v nevyhovujících podmínkách

Státní veterinární správa ve spolupráci s Celní správou odhalila přepravu 10 tun hluboce zmrazeného kuřecího kebabu v nevyhovujících podmínkách.

Stahování šarže mražených zeleninových kuliček z prodeje

IKEA stahuje z prodeje potenciálně nebezpečnou šarži mražených zeleninových kuliček HUVUDROLL. Existuje podezření, že obsahují kousky plastu.

Nevyhovující potraviny a týrání prodávaných ryb v areálu tržnice SAPA

Pracovníci Státní veterinární správy (SVS) a Celní správy České republiky provedli společnou kontrolu jedné z prodejen pražské tržnice SAPA. Objevili zde přes 300 kg živočišných produktů neznámého původu a týrání při prodeji živých ryb.

Inspekce v lednu letošního roku uzavřela 21 provozoven

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) z důvodu závažných porušení hygienických předpisů v lednu 2022 uzavřela celkem 21 provozoven. Jedná se o nejvyšší číslo v daném měsíci za posledních 5 let.

Dva „bezlepkové“ pokrmy obsahovaly lepek

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) do svých kontrol zahrnula sortiment potravin a pokrmů, u kterých naleznete tvrzení „bez lepku“ či „nízký obsah lepku“. Do akreditované laboratoře putovalo 21 vzorků balených potravin, 7 vzorků nebalených potravin a 7 vzorků pokrmů.

Rozdíly mezi datem spotřeby a datem minimální trvanlivosti

Oba pojmy se užívají v souvislosti s potravinami. Každý však disponuje vlastními specifiky. Pojďme si upřesnit, co tato informace běžnému spotřebiteli vlastně říká.

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder