Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Články v sekci Bezpečnost

Stanovisko WHO ke sladidlu aspartam

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) působící při Světové zdravotnické organizaci (WHO) označila sladidlo aspartam za potencionálně rakovinotvorné, nicméně pro objasnění jeho vlivu s ohledem na rakovinu u lidí jsou zapotřebí další vědecké výzkumy. Expertní výbor WHO zaměřující se na potravinářské přídatné látky (JECFA) současně rozhodl, že nedojde ke změně pravidel pro jeho bezpečnou spotřebu.

Zmrazené kuřata se salmonelou

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v tržní síti odhalila dvě šarže zmrazených kuřat bez drobů obsahující bakterie rodu Salmonella Infantis.

Inspekce odhalila problematické potraviny v restauraci v centru Prahy

Pracovníci Státní veterinární správy (SVS) během kontroly orientální restaurace v Opletalově ulici v centru Prahy našli více jak 30 kg nevyhovujících potravin živočišného původu.

Aspartam jako potencionálně rakovinotvorná látka?

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC), působící při Světové zdravotnické organizaci (WHO), podle zdrojů agentury Reuters v červenci nejspíše označí jedno z nejvíce používaných umělých sladidel, aspartam, za „potencionálně rakovinotvornou“ látku.

Inspekce odhalila převoz potravin neznámého původu a týraní ryb

Inspektoři Krajské veterinární správy Jihočeského kraje společně s pracovníky místního Celního úřadu v rámci kontrol zastavili v Kaplici dodávku. Následně zjistili, že řidič cizí státní příslušnosti v ní ve zcela nevyhovujících podmínkách převáží živé i mrtvé ryby a další živé vodní živočichy a potraviny živočišného původu.

Další dvě problematické zásilky drůbežího masa z Brazílie

Státní veterinární správa (SVS) kvůli obsahu salmonel stahuje z trhu další dvě zásilky drůbežího masa původem z Brazílie. Jednu odhalila ve Středočeském kraji, druhou v Kraji Vysočina.

Stahování drůbežího masa z tržní sítě

Státní veterinární správa (SVS) zahájila 3. dubna letošního roku mimořádnou kontrolní akci zaměřenou na zásilky drůbežího masa a vajec ze zemí mimo Evropskou unii (EU). Uskutečnila již 21 kontrol a odebrala celkem 43 vzorků (34 drůbežího masa, 4 drůbežích polotovarů a 5 vajec). U 2 z 25 doposud vyhodnocených vzorků byla potvrzena přítomnost salmonel. Jedná se o jednu zásilku z Brazílie a z Ukrajiny. V současné době probíhá jejich stahování z trhu.

Prozatímní výsledky kontrol obilovin a obilných mlýnských výrobků

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) se v posledních týdnech věnuje bezpečnosti obilovin a obilných mlýnských výrobků, především ukrajinského původu. Doposud odebrala ke kontrole 63 vzorků, přičemž u 25 z nich už známe verdikt – veškeré hodnocené parametry jsou vyhovující.

Solidarita se projevila i v jarním kole Sbírky potravin

Celorepublikové jarní kolo Sbírky potravin se uskutečnilo 22. dubna v 1540 prodejnách a přineslo 394 tun potravin a 44 tun drogerie a hygienických potřeb. Až do 2. května mohou lidé ještě darovat výše zmíněný sortiment prostřednictvím on-line nákupů.

Ve Francii stahují z prodeje české pálivé chipsy

Obchod potravin na severovýchodě Francie přistoupil ke stažení z prodeje extrémně pálivých lupínků vyráběných v České republice. Domnívá se, že jsou nebezpečné.

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder