Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Cena olivového oleje by mohla klesnout

V loňském roce se díky suchu a neúrodě vyšplhaly ceny olivového oleje na rekordní úroveň. Ve Španělsku, které je jeho největším producentem, se ceny od roku 2020 zvýšily až o 225 %. Tamní výrobci však přináší pozitivní zprávy – letos očekávají dobrou úrodu a pokles cen.
Cena olivového oleje by mohla klesnout

Dle španělského sdružení na ochranu spotřebitelů OCU ceny olivového oleje od roku 2020 vzrosty o 175 až 225 % (pozn. ovlivněno druhem oleje). Za první letošní čtvrtletí neznačkové extra panenské oleje zdražily o dalších 7 %, značkové až o 23 %. Litr extra panenského oleje u nejlevnějších privátních značek diskontních prodejců vyjde na 9 až 10 €, tedy cca mezi 226 až 252 Kč.

Trvalé snížení produkce způsobila dlouhodobá sucha v Andalusii, která je jedním z hlavních evropských regionů s ohledem na pěstování oliv. Problém hlásí také Katalánsko, kde se vyrábí zejména vysoce kvalitní oleje. Před suchem činila roční produkce Španělska, nejvýznamnějšího producenta olivového oleje na světě, zhruba 1,5 milionu tun. Poslední sklizeň přinesla pouze necelých 900 tisíc tun.

Vyšší ceny ovlivnily také chování spotřebitelů. Řada přešla na olej nižší třídy – orujo, jehož prodej se dle dat ministerstva zemědělství zvedl o 45 %. Existují i tací, kteří sáhli po slunečnicové variantě (nárůst prodeje o 9 %).

Nyní svitla naděje v podobě bouře Nelson, která v březnu přinesla do Španělska déšť a sníh. Olivovníky tak plně kvetou na kvalitně zavlažované půdě, což by mohlo vést k dobré úrodě v nadcházející zimě. A protože lisovny oleje budou potřebovat pro novou produkci uvolnit místo ve skladech, cena starých zásob klesne.

Závěrem je třeba upozornit, že výsledek sklizně stále mohou ohrozit přírodní jevy, které nelze ovlivnit.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder