Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Cena potravinářské pšenice prudce stoupá

Mlynáři avizují zdražování mouky o 20 až 25 %. Na vině je rostoucí cena základní vstupní suroviny – potravinářské pšenice.
Cena potravinářské pšenice prudce stoupá

Změnu ceny pravděpodobně nejvíce pocítí pekárny. Naopak v obchodech ji díky možnosti snížení marže ze strany prodejců zřejmě nepostřehneme. „Zvyšování cen potravinářské pšenice na trhu ČR sledujeme již od konce sklizně v roce 2020. V lednu 2021 již tyto ceny překročily 5000 Kč/t a od března až do nové sklizně se skokově zvýší na 5300 až 5800 Kč/t, což potvrzují uzavřené smlouvy. Příčinou je zejména celková tržní situace na obilním trhu Evropy a související silná poptávka po pšenici z ČR,“ vysvětlil předseda představenstva Společenstva mlynářů a pekařů ČR Jaroslav Chochole (pozn. v září 2020 činila výkupní cena potravinářské pšenice 4400 Kč za tunu).

Cena pšenice tvoří až 80 % celkových nákladů mlynářů. Lze očekávat, že mouky se prodraží o pětinu až čtvrtinu, tj. o 1000 až 1500 Kč za tunu.

Podle údajů Českého statistického úřadu loni zemědělci sklidili 7,98 milionů tun obilí. Ve srovnání s předchozím rokem se jedná o 4,5 % nárůst.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder