Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Ceny kravského mléka v Evropě začaly po dvou letech růst

Výkupní cena mléka po dlouhé krizi opět roste. Po dvou letech poklesu jde o první mírné zlepšení.
Ceny kravského mléka v Evropě začaly po dvou letech růst

Výkupní ceny kravského mléka v Evropě se dočkaly po dvou letech mírného zlepšení. Nejlépe zemědělci dostávají zaplaceno v Německu, Irsku, Velké Británia nebo Švédsku. Čeští farmáři mají jedny z nejnižších výkupních cen v Evropě. V srpnu se platilo za litr 6,20 koruny. Do konce roku je předpokládaný nárust podle expertů až o 1,30 koruny. V roce 2010 se v Česku vyrobilo 2,6 miliardy litrů mléka a v loňském roce to byly už téměř 4 miliardy litrů.

Za růstem cen stojí to, že se v Evropě zmenšily veliké přebytky mléka a na trhu se začíná objevovat nedostatek smetany. Pakliže se na mlékárenství podíváme z dlouhodobé perspektivy, tak kolísání cen, není nic výjimečného. Například na začátku roku 2014 se cena za litr mléka vyšplhala nad devět korun. Poté nastal dvouletý pokles cen, který se nyní zastavil a opět jdou výkupní ceny zase nahoru.

K současnému oživení trhu mimo jiné přispělo také to, že se vyrovnává nabídka s poptávkou mléka. Dále nové obchodní příležitosti na severu Afriku a oživení trhu v Číně a jihovýchodní Asii.

Odhad vývoje ceny na delší období je pro tuto komoditu nevyzpytatelný a je to podle slov mlékárníků jako věštit z křišťálové koule. V případě výrazného zdražení vstupní suroviny povede logicky ke zdražení mléčných výrobků, což naopak neuvítají koneční spotřebitelé.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder