Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Českého česneku se letos nasadilo málo, prohrává s Čínou

Zákazníci mohou přijít o kvalitní chuť česneku, může za to levnější dovoz ze zahraničí.
Českého česneku se letos nasadilo málo, prohrává s Čínou

Čínský česnek nemůže svou cenou českému česneku konkurovat, na druhou stranu chuť toho tuzemského je výraznější a kvalitnější. Letošní rok dolehla několik let trvající krize na české zemědělce, a proto se řada z nich rozhodla s pěstováním česneku skončit. Pro supermarkety je totiž výhodnější přivézt česnek z Číny.

„Už jsme česnek nenasadili. A osobně si nemyslím, že se k jeho pěstování někdy vrátíme,“napsal deník iDNES slova ředitele družstva Lubomíra Nedbala z Uherskohradišťska, kde kdysi sklízeli přes přes 100 hektarů česneku.

Před třemi roky v Dolním Němčí, která bývala českou česnekovou velmocí vysadili pouhé dva hektary, přitom před třiceti lety to byla stovka hektarů.

Podle údajů Českého statistického úřadu je roční spotřeba česneku v České republice přibližně 0,9 kg na jednoho obyvatele.

Kvalitní český česnek, který je čerstvý a vypěstován z české odrůdy zákaznici naleznou nejčastěji na farmářských trzích. V supermarketech se česnek českého původu povětšinou prodává starší i více jak jeden rok a musí být proto chemicky ošetřen, navíc nemusí být vypěstován z tuzemské odrůdy, ale z dovozové.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder