Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Čeští producenti mléka dostanou finanční podporu

Z rozpočtu Evropské unie dostanou čeští farmáři přes 300 milionů korun jako kompenzaci za nízkou výkupní cenu mléka.
Čeští producenti mléka dostanou finanční podporu

Jako kompenzaci za nízké výkupní ceny mléka dostanou čeští zemědělci z rozpočtu Evropské unie (EU) přes 300 milionů korun. Kromě toho také Ministerstvo zemědělství sdělilo, že peníze půjdou na podporu skladování sušeného odtučněného mléka, sýra a másla. K dispozici bylo celkem 550 milionů eur, z tohoto balíčku bude rozděleno 420 milionů eur mezi jednotlivé členské státy EU. Pro ministra zemědělství Mariana Jurečka je tento krok nedostatečný.


Kvůli zavedenému embargu na dovoz potravin do Ruska, tak cena za litr mléka v celé Evropské unii klesá. Například čeští zemědělci mají výrobní náklady vyšší, než je výkupní cena mléka. České výkupní ceny patří k nejnižším v Evropě. Podle údajů z Ministerstva zemědělství cena v srpnu klesla o čtvrtinu na 7,07 korun za jeden litr mléka.


Evropská komise se nedávno zabývala zemědělstvím a jeho vývojem, na základě vzniklé diskuze navrhla soubor podpůrných opatření. Jednou z pomocí je finanční injekce, již uvedených 500 milionů eur, tedy téměř 14 miliard korun.


Další podporou pro zemědělce by mohlo být podle Jurečky vyšší záloha jednotné platby za plochu. Jak navrhuje komise, místo doposud obvyklých 50 procent by zemědělci získali v polovině října až 70 procent. Důvodem těchto opatření je, že řada zemědělců se potýká s nedostatkem hotovosti kvůli mléčné krizi, a to jim podnikání ztěžuje.


Producenti mléka také mohou očekávat větší podporu exportu mléka mimo Evropskou unii, nebo pomocí zapojení se do pomocí programu Mléko do škol.


Jurečka by chtěl i větší podporu exportu mléka mimo Evropskou unii či podpoření spotřeby mléka, například pomocí programu Mléko do škol, podotkl ministr.


Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder