Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Cizinec převážel potraviny v nevyhovujících podmínkách

Téměř 100 kg kazících se ryb a mořských živočichů odhalila společná kontrola pracovníků Státní veterinární správy a Celního úřadu pro Jihočeský kraj v Českých Budějovicích.
Cizinec převážel potraviny v nevyhovujících podmínkách

Při běžné kontrole dodávky našli celníci podezřelý náklad živočišného původu, a proto si na pomoc přivolali inspektora SVS. Zásilka mořských ryb, chobotnic, olihní, krevet a mořských mlžů o celkové hmotnosti skoro 100 kg byla původně uložena na ledu. V době kontroly však některé kusy dosahovaly teploty až 6 stupňů Celsia, přičemž platná legislativa požaduje teplotu blízkou 0 stupňům Celsia. Část zásilky, jíž tvořily původně hluboce zmražené potraviny, tála a uvolňovaly se z ní tekutiny.

Nezpochybnitelně došlo k poručení teplotního řetězce, což vyústilo ke skutečnosti, že v produktech rybolovu začal proces rozkladu a zásilka vydatně zapáchala. Řidič doklady sice předložil, nicméně nepůsobily věrohodně a navíc nebyly v souladu s platnými přepisy.

Veškeré převážené zboží se  vzhledem k výše uvedenému na místě podrobilo znehodnocení barvou a SVS nařídila jeho následnou bezpečnou likvidaci na náklady přepravce. Toho nyní čeká správní řízení o uložení sankce, která v tomto případě může činit až 50 milionů Kč.

Další šetření přineslo zjištění, že tatáž osoba prošla kontrolou již v polovině července tohoto roku (pozn. na základě podnětu od SZPI) a dopustila se prohřešku v podobě skladování stovek kilogramů mořských živočichů ve zcela nevhodných podmínkách. Z tohoto důvodu kolegové z SVS Ústeckého kraje provedli razii na místě bývalé nelegální provozovny. Tam však nic nenasvědčovalo, že by daná činnost v současné době pokračovala.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder