Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Co nahradí jednorázové plastové nádobí

Zákonodárci ještě nestihli schválit zákaz jednorázových plastů, který měl začít platit 1. července, nicméně přípravy na přechod jsou v plném proudu. Na tuzemský trh přichází kromě papírových či dřevěných alternativ produkty z rýže, pšeničných otrub nebo třeba skořápek z kakaových bobů. Tyto náhražky spojuje jedna věc – lze je sníst.
Co nahradí jednorázové plastové nádobí

Papírová brčka seženete téměř všude, jedlé nádobí do České republiky teprve pozvolna proniká. S ideou prodávat rýžová brčka přišel podnikatel z e-shopu RiceTime Martin Pumr. „Prvotní nápad přišel před dvěma lety, kdy jsem působil v zahraničí na brigádě. V hotelu lidé dostávali místo plastových brček duté špagety (makarony). Já je bohužel kvůli své alergii na lepek zkusit nemohl. Nápad se mi moc líbil a já přemýšlel, z čeho brčka zhotovit, aby je mohli i celiaci,“ uvedl. Dováží je z Vietnamu. „Popravdě, dlouho jsme přemýšleli, zda brčka budeme vyrábět tady, nebo ne. Hlavně kvůli minimalizování uhlíkové stopy. Zjistili jsme však, že té bychom se stejně nedokázali vyhnout. Protože brčka vyrábíme z rýžové mouky a škrobu tapioky, které bychom i tak museli dovážet, zůstali jsme u dovozu,“ doplnil. Momentálně, po potřebném testování, čekají brčka ve skladu na oficiální vypuštění do prodeje.

Sortiment v podobě jedlých brček, lžiček, kelímků a talířů naleznete také na relativně nově vzniklém e-shopu JedleNadobi, který společně založili manželé Fenclovi. Veškeré jedlé nádobí dováží z ciziny. „Nikdo v České republice to není schopný vyrobit, suroviny prostě nedrží pohromadě,“ vysvětluje Klára Fenclová. K zajímavostem jejich sortimentu patří například možnost výběru příchutě lžiček. Některé jsou vyrobeny ze skořápek kakaových bobů, a proto se více hodí ke sladkým pokrmům. „Nabízíme třeba i pepřovou lžičku, je to na každého chuti,“ přibližuje další možnosti spolumajitelka.

Zuzana Zvěřová a Miroslav Myrončuk, studenti pražské vysoké školy, stojí za značkou Jedlý kelímek. Jejich jedlé kelímky využívají kavárny i další subjekty. „Zatím stále dodáváme kelímky dovážené z Bulharska. Spustit vlastní výrobu plánujeme až na podzim,“ prozradila Zvěřová.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder