Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Drůbežího masa a vajec od českých chovatelů se nemusíte bát

Otazníků ohledně kvality polských potravin se objevuje stále více. Aktuálně se řeší kauza přimíchávání technického oleje do krmiv drůbeže. Čeští drůbežáři se od podobných praktik distancují. Navíc jsou pod pravidelným dohledem Státní veterinární správy (SVS) a dalších dozorových orgánů. Stojí si za špičkovou kvalitou a bezpečností tuzemského drůbežího masa a vajec.
Drůbežího masa a vajec od českých chovatelů se nemusíte bát

„Mohu ujistit české spotřebitele, že český systém kontrol kvality potravin je natolik důkladný, aby zabránil přimíchávání technického oleje do krmiv pro zvířata a dalším praktikám. Podobné skandály kazí image chovatelům drůbeže po celé Evropě. Mrzí mě, že k nim dochází v naší sousední zemi, ze které navíc dovážíme až 10 kamionů drůbežího masa každý den,“ prohlásila předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá.

Drůbežářské podniky na území České republiky jsou v rámci roku kontrolovány hned několikrát. SVS věnuje pozornost podmínkám welfare (pozn. pohody zvířat), ověřuje metody léčení zvířat a sleduje evidenci léčiv či rezidua cizorodých látek. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělství zjišťuje, v jakých podmínkách drůbežáři skladují krmné směsi. Krajské úřady řeší vše okolo životního prostředí. Českou inspekci životního prostředí zajímá dodržování podmínek Integrované prevence a omezování znečištění IPPC. Dozor provádí také Krajské hygienické stanice, Úřady práce, Státní úřad inspekce práce a místně příslušné Živnostenské či Finanční úřady.

„Státní veterinární správa provádí standardně poměrně intenzivní kontroly drůbežího masa i vajec přicházejících ze zemí Evropské unie včetně Polska. V rámci dozoru jsou kontrolovány nejen příchozí zásilky potravin v místech jejich určení, nejčastěji ve velkých logistických centrech obchodníků. SVS dlouhodobě provádí také kontroly vozidel přepravujících potraviny živočišného původu po tuzemských dálnicích a silnicích. Na těchto kontrolách spolupracuje s Policií ČR a Celní správou. Navíc SVS v rámci svého monitoringu pravidelně sleduje nebezpečné látky v potravinách včetně drůbežího masa a vajec. Žádný problém týkající se zmíněných cizorodých látek SVS v potravinách v poslední době nezaznamenala,“ uvedl ředitel sekce veterinární Státní veterinární správy Petr Šatrán.

Naopak k nedostatkům v polském systému kontrol kvality potravin se začátkem letošního roku ve své zprávě doznal sám tamní Nejvyšší kontrolní úřad NIK. Vyšší hodnoty záchytů chybovosti v dodržování přísných evropských potravinářských standardů polských výrobků potvrzují i data z evropského Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva RASFF. Loni bylo shledáno 165 případů závažných pochybení u drůbežího masa a výrobků z něj a 3 u vajec a výrobků z nich. Pro porovnání můžeme uvést, že u nás se jednalo o jedno pochybení u drůbežího masa a výrobků z něj a u vajec a výrobků z nich žádné hlášení neproběhlo.

„Levné a předotované potraviny z jiných zemí si nechávají do Česka dovážet velké obchodní řetězce, navíc za cenu vyšší ekologické zátěže. Polské skandály s kvalitou potravin proto otřásají českou veřejností, která si kvalitu jednoznačně zaslouží. Apeluji proto na české zákazníky, aby sledovali původ potravin, které kupují. Čeští zemědělci vyrábějí kvalitní potraviny za dostupné ceny, v nabídce velkých obchodů jich je ale bohužel stále jako šafránu,” dodal závěrem prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder