Drůbežího masa a vajec od českých chovatelů se nemusíte bát
„Mohu ujistit české spotřebitele, že český systém kontrol kvality potravin je natolik důkladný, aby zabránil přimíchávání technického oleje do krmiv pro zvířata a dalším praktikám. Podobné skandály kazí image chovatelům drůbeže po celé Evropě. Mrzí mě, že k nim dochází v naší sousední zemi, ze které navíc dovážíme až 10 kamionů drůbežího masa každý den,“ prohlásila předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá.
Drůbežářské podniky na území České republiky jsou v rámci roku kontrolovány hned několikrát. SVS věnuje pozornost podmínkám welfare (pozn. pohody zvířat), ověřuje metody léčení zvířat a sleduje evidenci léčiv či rezidua cizorodých látek. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělství zjišťuje, v jakých podmínkách drůbežáři skladují krmné směsi. Krajské úřady řeší vše okolo životního prostředí. Českou inspekci životního prostředí zajímá dodržování podmínek Integrované prevence a omezování znečištění IPPC. Dozor provádí také Krajské hygienické stanice, Úřady práce, Státní úřad inspekce práce a místně příslušné Živnostenské či Finanční úřady.
„Státní veterinární správa provádí standardně poměrně intenzivní kontroly drůbežího masa i vajec přicházejících ze zemí Evropské unie včetně Polska. V rámci dozoru jsou kontrolovány nejen příchozí zásilky potravin v místech jejich určení, nejčastěji ve velkých logistických centrech obchodníků. SVS dlouhodobě provádí také kontroly vozidel přepravujících potraviny živočišného původu po tuzemských dálnicích a silnicích. Na těchto kontrolách spolupracuje s Policií ČR a Celní správou. Navíc SVS v rámci svého monitoringu pravidelně sleduje nebezpečné látky v potravinách včetně drůbežího masa a vajec. Žádný problém týkající se zmíněných cizorodých látek SVS v potravinách v poslední době nezaznamenala,“ uvedl ředitel sekce veterinární Státní veterinární správy Petr Šatrán.
Naopak k nedostatkům v polském systému kontrol kvality potravin se začátkem letošního roku ve své zprávě doznal sám tamní Nejvyšší kontrolní úřad NIK. Vyšší hodnoty záchytů chybovosti v dodržování přísných evropských potravinářských standardů polských výrobků potvrzují i data z evropského Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva RASFF. Loni bylo shledáno 165 případů závažných pochybení u drůbežího masa a výrobků z něj a 3 u vajec a výrobků z nich. Pro porovnání můžeme uvést, že u nás se jednalo o jedno pochybení u drůbežího masa a výrobků z něj a u vajec a výrobků z nich žádné hlášení neproběhlo.
„Levné a předotované potraviny z jiných zemí si nechávají do Česka dovážet velké obchodní řetězce, navíc za cenu vyšší ekologické zátěže. Polské skandály s kvalitou potravin proto otřásají českou veřejností, která si kvalitu jednoznačně zaslouží. Apeluji proto na české zákazníky, aby sledovali původ potravin, které kupují. Čeští zemědělci vyrábějí kvalitní potraviny za dostupné ceny, v nabídce velkých obchodů jich je ale bohužel stále jako šafránu,” dodal závěrem prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.