Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Druhé ohnisko ptačí chřipky v ČR potvrzeno, tentokrát na Pardubicku

Státní veterinární správa (SVS) zveřejnila informaci o výskytu, v letošním roce již druhého, ohniska ptačí chřipky na našem území. Nákaza postihla velkochov drůbeže firmy Moras Moravany ve Slepoticích v Pardubickém kraji.
Druhé ohnisko ptačí chřipky v ČR potvrzeno, tentokrát na Pardubicku

Hlášení chovatele přišlo v neděli. Ten v chovu 7 500 krůt zaznamenal v průběhu posledních tří dní (pozn. pátek 14. až neděle 16. února) úhyn 1 300 kusů. Že by se mohlo jednat o ptačí chřipku, dokazovaly i příznaky hynoucí drůbeže. Veterináři na místě bez odkladu odebraly vzorky potřebné pro laboratorní vyšetření a přijali opatření pro zamezení dalšího šíření nebezpečné nákazy. V pondělí ráno přišly výsledky ze Státního veterinárního ústavu Praha, které potvrdily, že jde o vysoce patogenní subtyt H5N8.

Hospodářství mimo jiné čítá také cca 130 tisíc kusů brojlerových kuřat. Veškerá zbylá drůbež v chovu však bude muset být utracena v rámci prevence. „Celý areál firmy byl neprodleně uzavřen, u vjezdu bude instalována dezinfekční smyčka tak, abychom zabránili rozšíření choroby mimo areál. Dnes večer nebo zítra ráno začnou veterináři s utrácením veškeré drůbeže, ta potom bude bezpečně zlikvidována v asanačním podniku,“ prohlásil včera ministr zemědělství Miroslav Toman. Likvidace nyní již probíhá a potrvá zřejmě do pátku. Pracují na ní profesionální a dobrovolní hasiči ve dvanáctihodinových směnách. Drůbež je usmrcována v jedné hale, kterou v pondělí večer utěsnili, a to pomocí oxidu uhličitého. „Plyn foukal do haly celou noc, postupně se zvyšuje koncentrace, aby zvířata nejprve usnula a potom už se neprobudila,“ popsala proces mluvčí hasičů Vendula Horáková.

„Podobně jako v případě prvního ohniska, které se nacházelo ve Štěpánově nad Svratkou v Kraji Vysočina, bude vytyčeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V nich bude omezeno přemísťování drůbeže, budou provedeny soupisy chovů a přijata další mimořádná veterinární opatření. Zároveň pokračuje šetření, jehož hlavním cílem je zjistit, jak se nákaza do chovu dostala,“ dodal ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Dnes přišly naštěstí také dobré zprávy. V druhém chovu společnosti Moras Moravany, přímo v obci Moravany na Pardubicku, se nákaza ptačí chřipkou nepotvrdila. Negativní výsledky prozatím uchránily životy 120 tisíc brojlerů.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder