Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Inspekce na farmářském trhu v Říčanech odhalila řadu prohřešků při prodeji uzenin

Státní veterinární správa zaměřila svou pozornost na farmářský trh v Říčanech u Prahy. Při kontrole stánkového prodeje uzenářských výrobků zjistila několik přestupků v oblasti veterinárně hygienických předpisů.
Inspekce na farmářském trhu v Říčanech odhalila řadu prohřešků při prodeji uzenin

Masné výrobky v podobě klobás, špekáčků, párků, uzených kachních prsou a tlačenky, o celkové hmotnosti cca 60kg, byly na stánku vystaveny na tácech a bez ochrany před nežádoucí kontaminací z vnějšího prostředí. V době prodeje navíc v sousedství probíhaly stavební úpravy místní komunikace. U nabízených potravin nebyl dodržen teplotní řetězec a jejich teplota tak nesplňovala požadované hodnoty, přičemž teplo v letních měsících zvyšuje rizika spojená s tímto druhem prodeje.

Na místě inspekce nařídila dochlazení zboží v chladícím zařízení a zakrytí nabízených produktů, aby se zabránilo jejich kontaminaci. S prodejcem, jež se dopustil hned několika porušení platných veterinárně hygienických předpisů, byl sepsán protokol o kontrole a v nejbližší době s ním Krajská veterinární správa zahájí správní řízení o uložení sankce, která se v tomto případě může vyšplhat až do výše 10 milionů Kč.

V první polovině letošního roku bylo na farmářských trzích ve Středočeském kraji podrobeno kontrole 23 prodejců, což je o sedm více než ve stejném časovém rozpětí loni. U pěti z nich bylo zjištěno nejméně jedno porušení předpisů, celkově úřední veterinární lékaři objevili 14 závad. Mezi nejčastější z nich patřila právě nedostatečná ochrana produktů před kontaminací a nedodržování skladovacích teplot, dále pak nedostatečné značení či chybějící deklarace původu.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder