Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Inspekce varuje alergiky před sušenkami z Polska

Státní zemědělská a potravinářská inspekce v rámci svých kontrol odhalila několik šarží sušenek, které díky nepřesným informacím o obsahu alergenních látek mohou při konzumaci představovat riziko pro alergiky.
Inspekce varuje alergiky před sušenkami z Polska

Jedná se o čtyři druhy sušenek polského původu. Prvním je Wafer tube-cake, Trubička s vaječnou náplní, datum minimální trvanlivosti 10.06.2019, číslo šarže 435 od výrobce PIEDMONT COOKIES. Vzorek pro rozbor inspektoři pořídili v provozovně firmy D-H EXPRESS s. r. o. v Jablonci nad Nisou. Laboratoř v ní odhalila přítomnost arašídů, přestože na etiketě o nich není ani zmínka.

Další dva testované produkty odebrali pracovníci inspekce v provozovně společnosti KEVIN HOANG s. r. o. v Praze a to sušenky, jejichž výrobcem je společnost Zaklady Produkcji Cukierniczego „SKAWA“ S. A. Konkrétně se jedná o Wafelki o smaku cappuccino s datem minimální trvanlivosti 10.10.2019, šarže 10.10.2019 3 a sušenky Wafelki kakaowe, datum minimální trvanlivosti 01.11.2019, šarže 01.11.2019 2. Na obalu si přečtete následující tvrzení: „Může obsahovat arašídy“.  Mělo by se tedy jednat o množství stopové. Analýza však prokázala koncentraci arašídů ve výši 132 miligramů na kilogram u Wafelki o smaku cappuccino a u Wafelki kakaowe dokonce 197 miligramů na kilogram. Obě hodnoty hranici pro tzv. stopu arašídů několikanásobně překračují.

Posledním výrobkem, jež hláškou na obalu „Může obsahovat arašídy“ klame zákazníky, jsou Cookies Bergen čokoládové sušenky s lentilkami, označené datem minimální trvanlivosti: 31022019, šarže L183551 od firmy P.W. SPOMET sp.1, které inspekce objevila v Teplicích u prodejce VietCham s. r. o. Laboratoř v nich potvrdila přítomnost alergenu arašídy v množství 1299 miligramů na kilogram.

Slovní obrat „může obsahovat“ je všeobecně považován za varování na možnou stopovou kontaminaci potraviny surovinou/alergenem, ke které se vztahuje, a má jasně stanovené limity. Pokud by potravinu, jejíž značení je v tomto ohledu nepřesné či klamavé, zkonzumoval člověk s alergií či intolerancí na příslušnou složku, může mu to způsobit zdravotní komplikace. Státní zemědělská a veterinární správa před výše zmíněnými výrobky varuje spotřebitele s alergií nebo intolerancí na arašídy a nedoporučuje jejich konzumaci, pokud již některé ze sušenek mají doma.

Se všemi kontrolovanými osobami bude zahájeno správní řízení o uložení sankce.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder