Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Inspektoři zakázali prodej sušenek nebezpečných pro alergiky

Státní zemědělská a potravinářská inspekce v rámci svých kontrol narazila na čokoládové sušenky, v nichž laboratorní analýza odhalila nemalé množství arašídů. To nekoresponduje s informací na obalu, kde výrobce uvádí „Může obsahovat arašídy“.
Inspektoři zakázali prodej sušenek nebezpečných pro alergiky

Výše zmíněné tvrzení se využívá v případě, že jde o nezáměrnou křížovou kontaminaci. Rozbor však ukázal, že koncentrace arašídů v tomto případě činí 86332 miligramů na kilogram, což překračuje množství uznatelné jako stopové cca 3500x. Konkrétně se jedná o potravinu „COOKIES MIT HASELNÜSSE UND SCHOKOLADE“ ve 150 g balení, s datem minimální trvanlivosti do 5. března 2020, šarže L191021. Na etiketě se dočtete: „Vyrobeno pro: Cookiesland s.r.o., Horní Líštná 32, 739 61 Třinec“. Nicméně z došetření vyplynulo, že sušenky byly nakoupeny od polského výrobce P.W. SPOMET SP. J.

„Uvedená potravina může představovat významné zdravotní riziko pro osoby s alergií nebo intolerancí na arašídy. SZPI doporučuje všem spotřebitelům s alergií nebo intolerancí na arašídy, aby předmětnou šarži potravin nekonzumovali,“ uvádí tisková zpráva inspekce, která proto zakázala další uvádění tohoto výrobku do prodeje.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder