Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Jak dodržují pravidla stánkaři s občerstvením na pražských vánočních trzích?

Pracovníci Hygienické stanice hlavního města prahy (HSHMP) se vydali do terénu a jejich kontroly odhalily na co si dát pozor a kde si klidně můžete užívat vánoční atmosféry.
Jak dodržují pravidla stánkaři s občerstvením na pražských vánočních trzích?

Drobnohledem prošlo celkem 42 stánků s občerstvením a nápoji. Nedostatky závažného charakteru byly zjištěny u šesti z nich, lehký prohřešek shledali u jednoho prodejce. Celková prozatímní bilance tudíž čítá pochybení v 17 % případů, přičemž je třeba brát v potaz, že kontroly se uskutečnily na vánočních trzích v rámci návštěvami nejfrekventovanějších oblastech – Prahy 1, 2, 3 a 5.

Při svém šetření se HSHMP zaměřila zejména na dodržování pracovní a osobní hygieny stánkářů, jejich nakládání s potravinami, včetně teplot skladování, spotřební lhůty a vybavenost technologickými zařízení právě pro podávání a výrobu pokrmů zahrnující např. přívod teplé a studené pitné vody. Nejčastější pochybení se týkala čistoty a dobrého stavu plochy a zařízení pro manipulaci s potravinami. Nedůslednosti byly zjištěni také u podmínek skladování potravin, především v oblasti nesourodých druhů a nedodržování teplotního řetězce. Znečištěné pracovní plochy mohou mít za příčinu kontaminaci potravin mikroorganismy, zejména nedochází-li k následné tepelné úpravě, které vedou k zdravotním komplikacím spotřebitelů. S těmito prodejci bude zahájeno příkazní řízení o uložení sankce. Jako méně závažný přečin, jež byl vyřešen blokovou pokutou na místě, brali inspektoři skutečnost, kdy pracovník stánku u sebe neměl zdravotní průkaz.

Obecně platí, že návštěvníci vánočních trhu by si měli stánek sami dobře prohlédnout, ve smyslu čistoty a osobní hygieny zaměstnanců a pokud se jim i tak chuť či teplota pokrmu nezdá, neměli by jej raději konzumovat. Hygienici také doporučují mít po ruce příruční desinfekci, gel či ubrousek, čímž značně omezí riziko nákazy infekční nemoci.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder