Jaký je rozdíl mezi marmeládou a džemem? Marmeláda musela najít jiný název.
V marmeládě nebo džemu, který je na tuzemském trhu běžně k dostání, může být až ze sedmdesáti procent z ovoce, ale také z pouhých dvaceti. Jak je od sebe odlišit, aby nám nesplývaly a zvlášť, když vše zkomplikovala nařízení Evropské unie?
Pokud se jedná o džem, musí mít na obalu výrobku uvedené množství použitého ovoce, a navíc se dělí podle druhu ovoce. Džem je rozdílný od marmelády tím, že v něm můžete narazit na kousky ovoce. Pokud je směs vyrobená z přírodních sladidel, vody a obsahuje nejméně 35 % procent ovoce, jedná se o džem. Může obsahovat různé druhy ovoce včetně jablek. Na pultech můžete také narazit na označení Extra Jam. Jedná se o výrobek, který je vyrobený ze 45 % z ovoce.
Naopak marmeláda díky evropské legislativě, která musela být do zákonů České republiky zakomponována, je vyrobená z pouze z citrusových plodů, kde podíl těchto plodů musí mít minimálně 20 % ovoce. Marmeládou mohou být tedy označovány pouze výrobky vyrobené ze směsi přírodních sladidel, vody a například z pomeranče či limetky. Z marmelád se staly ovocné směsi.
Zákazník si tedy už nějakou dobu koupí citrónovou nebo pomerančovou marmeládu. Z rybízu, jahod či třešní si zase může koupit pouze džem.
U džemů a marmelád musí být informace o množství obsahu ovoce uvedena zřetelně v blízkosti názvu výrobku. Stejnou povinnost má výrobce také uvádět obsah cukru, podle kterého se výrobky dále označují.
Spotřebitel se může na pultech setkat například s označením džemu jako výběrový nebo Extra, takový výrobek ze směsi 45 % ovoce.
Zdroje informací
- Blesk.cz - Džemy a marmelády: Kolik ovoce musí obsahovat a jakými triky nás výrobci matou? [17.8.2016]
- [25.1.2013]