Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Kalamáry s nadlimitním obsahem těžkého kovu

Státní veterinární správa (SVS) prostřednictvím systému rychlého varování pro potraviny a krmiva RASFF zjistila, že mražené kalamáry španělského zpracovatele (původem ovšem z Falklandských ostrovů) obsahují zvýšené množství kadmia. Na tuzemský trh dorazilo zhruba 1,7 tuny nevyhovující šarže.
Kalamáry s nadlimitním obsahem těžkého kovu

Konkrétně se jedná o produkt Kalamáry patagonia C4L(12-14 cm), šarže 23072019, datum expirace 01/2022, kde jako výrobce vystupuje španělská firma Marfrio s.a. Puerto Pesquero. Příjemcem zásilky v České republice byla společnost AG Seafood s.r.o., která výrobek dále distribuovala do těchto firem – BASTAM, spol. s.r.o.; Food & Friends s.r.o., IZVRSTAN s.r.o., Mater Fish s.r.o., METIMPEX s.r.o., mrazeneryby.cz s.r.o., mrazeneryby.cz s.r.o. (ČM) a Vallis Aurea s.r.o.

Maximální tolerovaná hodnota pro koncentraci kadmia v potravinách je dle nařízení 1881/2006 ES 1,0 mg/kg. Dle informace v systému RASFF činila ve výše zmíněném případě jeho hodnota 1,5 mg/kg. Zdraví osob by vzhledem ke zjištěnému množství nemělo být konzumací přímo ohroženo, nicméně takovéto potraviny do tržní sítě nepatří, a proto SVS nařídila jejich stažení z prodeje.

Spotřebitelé, obchodníci či gastro provozovny, jež výrobek vlastní, jej mohou v místě nákupu vrátit.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder