Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Klesající tendence spotřeby vína

Spotřeba tichých vín u nás v loňském roce klesla o 8,4 %, ukázala data společnosti Consumer Panel GfK, jež v tiskové zprávě zveřejnil Svaz vinařů. Tato skutečnost koresponduje s celoevropským i celosvětovým trendem.
Klesající tendence spotřeby vína

V roce 2023 se průměrná cena za litr vína zvedla o 1 %. Kategorie tichých vín tak s ohledem na růst cen patří k jedněm z nejpříznivějších. "Změny spotřebitelského chování a nižší zájem zejména u mladší generace pociťují všechny státy EU. Do nižších prodejů u nás se pak letos jistě promítne také zrušení daňové uznatelnosti tichého vína jako firemního dárku, které vstoupilo v platnost v lednu," prohlásil prezident Svazu vinařů Martin Chlad.

Poukazuje na zprávu Evropské komise, podle jejíhož odhadu se loni snížila spotřeba vína v Itálii o 7 %, ve Španělsku o 10 %, ve Francii o 15 %, v Německu o 22 % a v Portugalsku dokonce o 34 %. Světová spotřeba byla dle údajů společnosti International Wine & Spirits Report v 1. pololetí 2023 o šestinu menší ve srovnání se stejným časovým horizontem z roku 2019. Mezinárodní organizace pro révu a víno zveřejnila informaci, že v roce 2023 klesla světová produkce vína na nejnižší hodnotu za posledních 60 let.

Klesající spotřeba se podepisuje i na chování vinařů a vinařství. "Rostoucí nejistotu mezi tuzemskými vinařskými organizacemi potvrzuje i nedávný průzkum Vinařské unie. Z něj vyplynulo, že současná situace odrazuje většinu vinařů od rozšiřování vinic a obnovy těch stávajících, což již nyní vede k nežádoucímu poklesu výměry vinic v ČR," uvedl Chlad. Jeho slova potvrzuje Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, podle kterého vinaři již popáté letos nenaplní kvótu pro povolenou výsadbu vinic. Ta umožňovala výsadbu až 178,3 hektaru. Sešlo se však pouze 84 žádostí k výstavbě 40,5 hektaru vinic.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder