Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Články v sekci Kvalita

Potravinové banky chystají síť výdejen

Od července postupně začne fungovat 150 výdejních míst potravinové pomoci. Kamenné či pojízdné výdejny, kam si budou moci lidé přijít vyzvednout potraviny, najdete v každém krajském městě. Pomoc lidem v nouzi se tak stane efektivnější.

Obchodní řetězec PENNY využívá další nástroj v boji proti plýtvání s potravinami

Jako první obchodní řetězec s potravinami se PENNY zapojilo do projektu Nesnězeno. Skrze aplikaci si jeho zákaznici mohou zakoupit připravený balíček obsahující ovoce, zeleninu, pečivo či chlazené zboží, jemuž daný den končí trvanlivost, a to za 79 Kč (pozn. hodnota zboží činí min. 160 Kč).

Hotovky pro Čechy představují jeden z nástrojů šetření

Vysoké ceny potravin přiměly značnou část lidí sáhnout po levnějších a rychlejších jídlech. Na to reagují řetězce a rozšiřují nabídku hotovek. Některé z nich dokonce nesou podpis známých šéfkuchařů. Výživoví poradci však upozorňují na možná úskalí v souvislosti se zdravím či s omezením pestré stravy.

Bublinky bez alkoholu si u nás získávají čím dál více příznivců

Údaje International Wine & Spirits Report (IWSR) ukazují, že po celém světě roste obliba dealkoholizovaných vín. Česká republika se s ohledem na jejich spotřebu drží v první dvacítce. V roce 2021 se u nás vypilo přes 1 milion lahví šumivého vína bez alkoholu, v kategorii tichých (pozn. nešumivých) dealkoholizovaných vín je spotřeba zanedbatelná.

Na sýrech si pochutnáváme častěji než v minulosti

Za posledních 10 let vzrostla spotřeba sýrů v České republice o 1,5 kg na současných 14,4 kg sýra na osobu za rok.

Česká vína se neztratí ani ve světě

Tuzemští vinaři slaví další úspěch. Z mezinárodní soutěže Texas International Wine Competition, kde se sešla konkurence 1000 vzorků ze 13 zemí světa, si přivezli 14 velkých zlatých a 60 zlatých medailí. Zaujala především bílá vína a sekt.

Přednosti žitného pečiva

Většina spotřebitelů volí klasické „bílé“ pečivo z pšeničné mouky, přestože na trhu je dostupný také značný sortiment výrobků z žitné mouky, která lidskému organismu nabízí mnoho pozitiv.

Pokles živočišné výroby

Snížení výroby masa ve 4. čtvrtletí 2022 pokračoval. U hovězího masa činil meziroční pokles 6,7 %, u vepřového 7,5 % a u drůbežího o 8,4 %. Ceny výrobců jatečných zvířat nicméně oproti roku 2021 vzrostly.

Druhý ročník systému kvality Q CZ konzumních brambor je za námi

Zajišťovatelem certifikace, která spotřebitelům mj. dává záruku vysoké kvality, konzumních brambor a jejich produktů v režimu kvality Q CZ je Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ). Loni (pozn. ve druhém roce čtyřletého certifikačního cyklu) jich ÚKZÚZ vydal 29.

Celozrnné mouky Babiččina volba ponesou značku Klasa

Vysokou jakost celozrnných mouk značky Babiččina volba potvrzuje získání prestižní certifikace Klasa. Tu uděluje ministr zemědělství těm nejkvalitnějším potravinářským a zemědělským výrobkům.

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder