Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Aktivní filtr témat

Články v sekci Legislativa

Pozastavení dovozního cla na zboží z Ukrajiny

Evropská unie (EU) od 4. června 2022 zrušila celní kvóty na všechny zemědělské a potravinářské ukrajinské produkty, jež se do členských států dováží. Uplatňován nebude ani systém vstupních cen a cla pro dovoz ovoce, zeleniny a průmyslových produktů z Ukrajiny. Výše zmíněné bude platit po dobu jednoho roku.

Posílení významu zeměpisných označení

Evropská komise s ohledem na zachování vysoké kvality a upevnění ochrany přijala návrh na přezkum systému zeměpisných označení pro víno, lihoviny a zemědělské produkty.

Slovensko zavádí zálohu na plastové lahve i plechovky

Začátkem roku 2022 začne na Slovensku platit zálohový systém pro plastové lahve a plechovky, který by měl přinést snížení celkového množství odpadu a vyšší recyklaci v oblasti nápojových obalů. Do projektu se zaregistrovalo více než 2000 sběrných míst, včetně projeden.

Vývozci potravin živočišného původu a vedlejších živočišných produktů do Velké Británie čeká změna

Od 1. ledna 2022 budou muset britští dovozci předem hlásit zásilky britskému Úřadu pro zdraví zvířat a rostlin (Animal and Plant Health Agency). Ten ověří, zda se jedná o schválený a registrovaný podnik v příslušném státě Evropské unie. Jestliže zjistí, že dané podmínky nesplňuje, může zásilku odmítnout a vrátit.

Běloruské embargo na dovoz některých zemědělských produktů se bude týkat také České republiky

Rada ministrů Běloruska 6. prosince rozhodla, že od 1. ledna 2022 zakáže dovoz vybraných zemědělských produktů z Evropské unie (EU), USA, Velké Británie, Kanady a dalších zemí. Reaguje tak na uvalení pátého balíčku sankcí na běloruské fyzické a právnické osoby za napomáhání nelegální migraci z Blízkého východu do EU. Platnost embarga je prozatím stanovena na dobu šesti měsíců.

Certifikace a sledování zásilek zvířat přechází na novou verzi TRACES

Včera byla pod názvem TRACES NT spuštěna nová verze jednotného systému Evropské unie (EU) pro certifikaci a sledování zásilek zvířat na území EU. Ta se od 16. října 2021 se stane jedinou možností pro certifikaci zásilek zvířat a zárodečných produktů v rámci EU.

Japonsko obnovilo dovoz vepřové masa z České republiky

Japonské Ministerstvo zemědělství, lesnictví a rybářství (MAFF) zařadilo Českou republiku mezi země bez výskytu afrického moru prasat (AMP).

Česká republika získala zpět status země prosté ptačí chřipky

Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) na svém webu uvádí, že Česká republika je od 26. července 2021 prostá aviární influenzy (ptačí chřipky). Tato skutečnost má velký význam pro uvolnění obchodování s drůbeží a drůbežími produkty s třetími zeměmi.

Česko získalo povolení k vývozu vepřového masa do Hongkongu

Státní veterinární správa, společně s Ministerstvem zemědělství a Ministerstvem zahraničí, tři roky usilovala o povolení dovážet chlazené a mražené vepřové maso našich výrobců do Hongkongu. Úspěch se dostavil, hongkongský úřad nyní umožní vývoz třem českým firmám.

Konec „levné“ rýže

Šetření Evropské unie potvrdilo podstatný nárůst dovozu rýže indica z Kambodže a Myanmaru, které evropským producentům způsobilo značené hospodářské škody. Na jeho základě bylo rozhodnuto o obnovení dovozního cla této potraviny výše zmíněným státům.

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder