Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Med letos podraží

Včelaři se obávají o letošní úrodu medu. Podle jejich propočtů by měla být zhruba o polovinu nižší než loni, což bude mít vliv na jeho cenu. Na vině je počasí.
Med letos podraží

Včelí matka klade vajíčka při teplém počasí a vývoj samotných včel trvá 21 dní. V letošním roce přišel velký teplotní skok, kdy zima přešla téměř okamžitě do léta. Takto rychlý průběh jara způsobil, že stromy ovocné stromy odkvetly dříve, než byl k dispozici dostatek dělnic.

Svou roli sehrálo i sucho, které ovlivnilo tvorbu medu jak květového tak lesního. Rostliny produkovaly nektar ve velmi malém množství a díky tomu zasychal, než jej včely mohly přijmout. Medovice, která je základem lesního medu, nebude vůbec. Jehličnaté stromy zdřevnatěly a odepřely tak přístup k míze. Místopředseda Českého svazu včelařů Miroslav Peroutka dodává: „Z celostátního pohledu, jak se bavíme mezi včelaři, si myslíme, že lesní med nebude vůbec. Toho nektarového něco málo může být. Když to porovnám, tak snůška bude tentokrát jen poloviční.“

Zdražení se očekává v řádu maximálně 10 Kč s ohledem na skutečnost, že hlavní skupinou spotřebitelů jsou ekonomicky slabší skupiny – důchodci a rodiny s dětmi.

 

 

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder