Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Mrazy poškodily vinice

Újmy, které zapříčinil mráz na letošní úrodě vinařů v Čechách, se budou šplhat do stovek milionů korun. Podle prezidenta Svazu vinařů Martina Chlada v Česku promrzlo 40 % vinohradů.
Mrazy poškodily vinice

"Každoročně u nás vypěstujeme hrozny za dvě miliardy korun. V Čechách pomrzlo 40 % vinohradů téměř na všech lokacích, na Moravě zatím úplný přehled nemáme, největší škody způsobil noční mráz v noci na pátek. Už nyní ale můžeme říci, že škody budou ve stovkách milionů korun," prohlásil Chlad.

Vinaři už od předchozího týdne monitorují nejrůznější předpovědi počasí i vlastní meteostanice ve vinohradech. Tam, kde existuje riziko nočních mrazů, drží noční služby. Jestliže se blíží noční mráz, sdílí danou informaci navzájem a vydávají se do vinohradu zapalovat svíce, jež pomáhají keře chránit. Zapálit je však potřebují cca 2 hodiny před poklesem teplot. Zde mohou přijít komplikace. "Problém aktuálního počasí je, že se velice rychle mění, což není úplně typické. Teď se stalo, že v noci byla oblačnost, dokonce přišly nějaké srážky, pak se ale mraky roztrhaly a teplota rychle klesla na některých místech až ke třem stupňům pod nulou. Během hodiny a půl se počasí kompletně obrátilo, pak už není možné reagovat," vysvětlil Chlad.

Teploty se v rámci jednoho vinohradu mohou navíc různit. Na jeho vrcholku může teplota dosahovat i 2 stupně nad 0, naopak v údolí může teplota lokálně klesnout i k minus 2 stupňům Celsia.

Jak mrazy postihly ovoce na Moravě zatím není známo. Předseda Ovocnářské unie Moravy a Slezska Ivo Pokorný, který současně řídí společnost Pomona Těšice, uvedl, že na jižní a východní Moravě jsou části území, kam studený vzduch nezatekl a ovoci se tam prozatím, na rozdíl od Čech, daří.

 

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder