Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Na internetu jste mohli zakoupit falšovanou vanilku

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) informovala o svém zjištění, kdy v údajně přírodní mleté vanilce laboratoř odhalila syntetický ethylvanilin.
Na internetu jste mohli zakoupit falšovanou vanilku

Inspektoři provedli kontrolní nákup v e-shopu kitchenette.cz. Jednou z položek byla vanilka původem z Indonésie, na jejíž etiketě stálo, že se jedná o vanilku přírodního rostlinného původu. „Širokospektrální analýza prokázala přítomnost látky ethylvanilin v množství 144 miligramů na kilogram,“ sdělil mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Údaje uvedené na obale jsou tedy zavádějící a ve vztahu ke spotřebitelům je lze považovat za klamavé.

Výrobcem zmiňované falšované vanilky je firma bio nebio a surovinu dodala společnost Božské príchutě. Oba subjekty teď čekají na výsledek správního řízení, ze kterého vzejde výše pokuty.

Vanilka celosvětově patří mezi cenné komodity, čemuž odpovídá i její cena. Podobná zjištění proto bohužel nejsou výjimkou. Podvodníkům se mohou dovozci bránit tím, že budou u odebírané šarže požadovat certifikát pravosti z akreditované laboratoře. Ty jediné spolehlivě dokážou falšování odhalit.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder