Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Na přímé platby pro zemědělce je připraveno téměř 30 miliard korun

Zemědělci, kteří doposud podali žádosti o přímé platby z fondů EU jsou již z 98 procent vyřízeny. Vyplácení částek žadatelům na ozeleňování budou opožděné z důvodu vyplácení podle jiných pravidel.
Na přímé platby pro zemědělce je připraveno téměř 30 miliard korun

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) měl celkem pro zemědělce z evropských dotací na přímé platby k dispozici skoro třicet miliard korun. Schválil již žádosti za 29,5 miliard a musí ještě rozhodnout o vyplacení 1,3 miliardy korun, uvedl to na tiskové konferenci šéf fondu Martin Šebestyán.

Mezi hlavní zemědělskou dotaci EU přímé platby o kterou mohou zemědělci každý rok požádat patří vyplacení peněz za velikost plochy, ta je tvořena až 60 procenty peněz. Za letošní rok bude tímto způsobem vyplaceno prostřednictvím státního fondu na 12,5 miliardy korun. O případném navýšení částky může rozhodnout nadále Ministerstvo zemědělství.

V podmínkách EU je zakotveno, že k poslednímu dni v červnu, tedy do 30. června musí být vyplaceno minimálně 95 procent přímých plateb.

Další finanční podporou pro rozvoj venkova, o kterou mohou zemědělci dvakrát ročně požádat jsou investice, ty jsou vypisovány na jaře a na podzim. Za loňský rok Státní zemědělský intervenční fond obdržel na tři tisíce žádostí, z toho bylo proplaceno 132 žádostí.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder