Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Neúplné značení potravin ošetřených ionizujícím zářením

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) se v průběhu roku 2021 věnovala kontrolám povinnosti výrobců a dovozců informovat spotřebitele na obalu svých výrobků o použití ionizujícího záření u potravin, jež byly touto technologií ošetřeny. Porušení odhalila u 4 šarží instantních polévek z dovozu.
Neúplné značení potravin ošetřených ionizujícím zářením

Výše zmíněnou povinnost stanovuje evropská i národní legislativa. Inspektoři odebrali ve velkoobchodech celkem 37 vzorků potravin, u kterých nebyla zmínka o ozáření na obalu uvedena. Zaměřili se především na komodity, jež se s danou problematikou potýkaly už v minulosti – kořenní, bylinné čaje, instantní polévky se sáčkem s kořením, sušený česnek, sušené houby a doplňky stravy.

Kýžená informace chyběla na obalu 4 vzorků, konkrétně:

•             Instantní nudlová polévka s příchutí mořských plodů, datum minimální trvanlivosti (dále jen DMT) 15.01.2022, šarže L 150720, země původu: Vietnam. Jako dovozce na etiketě vystupuje společnost TIHA spol. s.r.o. se sídlem v Praze. Nevyhovující vzorek inspektoři odebrali v provozovně firmy HKH Břeclav s.r.o. v Břeclavi.

•             Instantní nudlová polévka vepřová příchuť, DMT 04.10.2021, šarže L 040420, země původu: Vietnam. Jako dovozce na etiketě vystupuje společnost TIHA spol. s.r.o. se sídlem v Praze. Nevyhovující vzorek inspektoři odebrali v provozovně firmy HKH Břeclav s.r.o. v Břeclavi.

•             Instantní nudlová polévka s příchutí mořských plodů, DMT 04.08.2022, šarže L040221, země původu: Vietnam. Nevyhovující vzorek inspektoři odebrali přímo v provozovně dovozce, tj. společnosti TIHA spol. s r.o. se sídlem v Praze.

•             Instantní nudlová polévka s příchutí mořských plodů, DMT 02.08.2022, šarže L020221, země původu: Vietnam. Nevyhovující vzorek inspektoři odebrali přímo v provozovně dovozce, tj. společnosti TIHA spol. s r.o. se sídlem v Praze.

Kontrolované osoby se nyní nachází ve správním řízení o uložení pokuty.

 

 

 

 

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder