Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Nové značení brambor jako záruka kvality i českého původu

Tuzemští pěstitelé brambor hodlají bojovat s plodinami z dovozu pomocí nové značky kvality „CZ Q“. Na obalech raných brambor z letošní sklizně by se mohla objevit koncem jara.
Nové značení brambor jako záruka kvality i českého původu

Bramboráři přicházejí s certifikací konzumních brambor. Žádosti mohou uchazeči předkládat už v průběhu dubna. Pokud ochranné logo (pozn. jeho design ministerstvo zemědělství prozatím nezveřejnilo) získají, potvrdí se tak kvalita jejich produktů. Musí totiž splňovat přísná kritéria – dodržovat osevní postupy, dostatečně používat organická hnojiva, hlídat limity přípravků na ochranu rostlin, zajistit sledovatelnost původu, udržet nízký obsah kadmia a olova v bramborách. „Je zásadně vyloučeno, aby se v této produkci objevily brambory původem z jiných zemí,“ dodala mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, který bude certifikaci zajišťovat, Ivana Kršková.

Agrární komora České republiky vidí přínos v tom, že práce zemědělců ztratí část své anonymity. „V některých případech to může vést také třeba k rozšíření produkčních ploch,“ uvedl její mluvčí Zdeněk Šesták.

Obchodníci uznávají, že zájem českých spotřebitelů o domácí brambory je velký. Nejsou si však jisti, že díky novému certifikátu ještě poroste. Nezanedbatelnou roli totiž hraje i jejich cena. Tyto obavy nesdílí prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza, který prohlásil: „Určitě o ně bude větší zájem a zákaznici za ně určitě budou ochotni zaplatit vyšší cenu.“

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder