Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Obliba biopotravin v Čechách stoupá

Obchod s biopotravinami v České republice má již šestý rok za sebou stoupající tendenci. O rostoucí spotřebě i oblibě informuje poslední zpráva, kterou na základě informací sbíraných v průběhu roku 2016 vydal Ústav zemědělské ekonomiky a informací.
Obliba biopotravin v Čechách stoupá

Zprávu o trhu s biopotravinami v ČR v roce 2016 si vyžádalo Ministerstvo zemědělství. Vyplývá z ní, že v roce 2016 činil celkový obrat v oblasti biopotravin přes 4 miliardy korun. Spotřeba, včetně dovozu, V České republice byla 2,55 miliardy korun, což znamená meziroční nárůst ve srovnání s rokem 2016 o 13,5%. Přestože převážná část biopotravin končí na našem trhu, pomalu se rozvíjí i export. Ten se v daném roce vyšplhal na 1,64 miliardy Kč. Největšími odběrateli bylo Německo a Rakousko.

Biopotraviny v roce 2016 dosáhly 0,9% na celkové spotřebě potravin a nápojů. Bio kvalitu nejčastěji zákazníci vyhledávají v mléce a mléčných výrobcích, ovoci, zelenině, koření, hořčici, kávě, čaji, dětské výživě a hotových pokrmech určených pro kojence. Dlouhodobé sledování prokázalo, že nejčastěji si lidé zakoupí biopotraviny v obchodních řetězcích (44%). Mezi dalšími možnostmi pak vystupují s 18% drogerie, 14% zákazníků vyhledá prodejnu zdravé výživy, 7% shodně zaujímají biopotraviny kupované skrze přímý prodej a na internetu. Průměrný Čech tedy za biopotraviny ročně utratí 241 Kč. Objem prodeje potravin s označením „bio“ vzrostl také u gastronomických zařízení a provozoven veřejného stravování, a to ze 73 milionů Kč za rok 2015 na 87 milionů Kč v roce 2016.

Ekologické zemědělství a výroba biopotravin nachází podporu i ze strany Ministerstva zemědělství. Ať už se jedná o propagační kampaně např. „Září – Měsíc biopotravin a ekologického zemědělství“, dotace na ekologicky obhospodařované plochy či bodové zvýhodnění pro výrobce biopotravin v rámci Programu rozvoje venkova. I díky těmto snahám, porovnáváme-li rok 2015 a 2016, vzrostl počet výrobců biopotravin registrovaných v České republice o 11,3% a ke konci roku 2016 jich zde bylo 603.

 

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder