Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Odstartovala sezóna farmářských trhů

S příchodem jara u nás začíná sezóna farmářských trhů a není proto divu, že Státní veterinární správa (SVS) část své pozornosti věnuje také do této oblasti. Farmářské trhy představují přínos pro spotřebitele i malovýrobce, nicméně s sebou nesou také zvýšená rizika s ohledem na hygienu potravin.
Odstartovala sezóna farmářských trhů

Trhů s nabídkou potravin živočišného původu, které dozoruje SVS, loni fungovalo přibližně 240. Veterinární inspektoři provedli 397 kontrol, v roce 2022 jich bylo celkem 401. Podíl kontrol se závadným zjištěným meziročně klesl o 3 % na 16 %. Minimálně jedno porušení legislativy odhalili pracovníci SVS v 65 případech, v roce 2022 to bylo v 76.

Celkový počet závad se zastavil na hodnotě 213 (pozn. v rámci jedné kontroly totiž může inspekce konstatovat i více prohřešků). Nejčastěji (66 x) SVS objevila nedostatky ve značení produktů. Druhým nejfrekventovanějším problémem se stalo porušení správné výrobní a hygienické praxe (50 x). Mnohdy problém spočíval v nedostatečné ochraně produktů před kontaminací z vnějšího prostředí či nedodržení teplotního řetězce. Ve 48 případech došlo k pochybení při manipulaci s výrobky a často (39 x) byl nejasný původ nabízeného zboží.

V meziročním srovnání klesla také výše uložených pokut – z cca 500 tisíc Kč na 316 tisíc Kč.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder