Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Pětina populace divokých prasat má protilátky proti viru Aujeszkyho choroby

Státní veterinární správa v rámci monitoringu Aujeszkyho choroby, pro kterou se využívá také označení pseudovzteklina, probíhajícího od 10. října do 31. prosince 2017 odebrala napříč republikou přes 82 tisíc vzorků krve ulovených divokých prasat. Z výsledků vyplývá, že protilátky proti viru této nemoci mělo 21 procent zajištěných vzorků.
Pětina populace divokých prasat má protilátky proti viru Aujeszkyho choroby

Je-li v krvi testovaného divočáka objevena protilátka, znamená to, že se zvíře s danou nemocí setkalo. Procentuálně se výskyt prasat pozitivních na protilátky pohyboval v rozpětí 16,3% - 28,8%. Nejvyšších čísel dosáhly kraje Olomoucký, Zlínský a Jihomoravský. Co se týče přímo Čech, nad procentuálním průměrem jsou okresy Chomutov, Most, Hradec Králové, Jičín, Písek a České Budějovice. Nejnovější výsledky potvrzují klesající tendenci. Monitoring v letech 2011 až 2013 totiž přinesl výsledek 33% pozitivních testovaných jedinců a v roce 2004 dokonce 47,6%.

Ústřední ředitel Státní veterinární správy uvádí: "Z výsledků monitoringu vyplývá, že u zhruba pětiny divokých prasat na celém území ČR se vyskytují protilátky proti viru Aujeszkyho choroby. Přítomnost protilátek potvrzuje výskyt viru v populaci divokých prasat a skutečnost, že část populace divokých prasat se s tímto virem v průběhu svého života setkala. Přítomnost protilátek neznamená, že všechna sérologicky pozitivní prasata jsou aktivními vylučovateli viru.“ Pseuvzteklina nijak neohrožuje zdraví člověka. Prase je přirozeným hostitelem viru a zároveň jeho přenašečem, ale pro další druhy živočichů je smrtelná, např. pro psy, kočky, kozy, ovce, králíky a jiné volně žijící zvířata.

 

 

 

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder