Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Podařilo se pokořit rekordní výsledek Sbírky potravin

V podzimním kole celorepublikové Sbírky potravin, které oficiálně skončilo v úterý 21. listopadu 2023, se vybralo rekordních 646 tun potravin a 72 tun drogistického zboží.
Podařilo se pokořit rekordní výsledek Sbírky potravin

„Jsem neskutečně dojatý, že i v těchto obtížných časech dokáže naše společnost táhnout za jeden provaz. Pro nás v potravinových bankách byla tato Sbírka potravin opravdovým svátkem solidarity. Zájem o ni byl enormní a Češi pomohli, ať už osobním darováním v rekordním počtu 2051 prodejen, nebo prostřednictvím 14denní on-line formy. Vážím si pomoci více než pěti tisíc dobrovolníků. Akce se zúčastnili například skauti, zástupci sokolů, studenti a zaměstnanci řetězců i neziskových organizací. Za všemožné projevy laskavosti a solidarity chci všem opravdu moc poděkovat,“ prohlásil předseda České federace potravinových bank Aleš Slavíček.

Darované zboží putuje do skladů potravinových bank, odkud bude následně distribuováno skrze charitativní organizace či výdejny ve městech a obcích potřebným.

„Ačkoli žijeme ve vyspělé společnosti, mnoho jednotlivců i rodin je odkázaných na pomoc potravinových bank a jejich počet bohužel stále narůstá. Jsem opravdu potěšen, že se najde spousta z nás, kterým nejsou osudy lidí v nouzi lhostejné a rozhodnou se pomoci. Za deset let se díky úspěšné spolupráci potravinových bank a obchodů s potravinami a drogerií podařilo vytvořit promyšlený systém darování a distribuce potravin, který nám závidí půlka Evropy. Systém darování i sbírky potravin budeme nadále rozvíjet a pevně doufám, že i stát tento úspěšný systém podpoří nastavením stejných pravidel pro darování drogerie, textilu či nábytku, jaká platí pro darování potravin,“ uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Pomoc míří především k seniorům, rodinám v krizi, k rodičům samoživitelům, do pěstounských rodin, k hendikepovaným občanům či lidem bez domova, a to napříč celou Českou republikou.

V současné době pokračují také jednotlivé firemní sbírky na pomoc lidem v nouzi. Na 28. listopad pak připadá Giving Tuesday, tj. světový den štědrosti a dobrých skutků, který od roku 2016 zaštiťuje Asociace společenské odpovědnosti. Za dobu jeho trvání se u nás vybralo přes 340 milionů Kč.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder