Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Pomoc potravinových bank v roce 2023

V loňském roce se potravinovým bankám podařilo nashromáždit dohromady 13 200 tun potravin a pomoci tak více než 400 tisícům lidí v nouzi.
Pomoc potravinových bank v roce 2023

Na našem území působí 15 regionálních potravinových bank a 1 centrální logistické centrum. V roce 2023 shromáždily 13 200 tun potravin a ty pak následně distribuovaly do 1 381 organizací, které se starají o potřebné, a rozdaly skrze 163 výdejen potravinové pomoci balíčky potřebným po celé České republice. V porovnání s rokem 2022 se obrat potravin zvýšil o 1 900 tun a počet podpořených osob o 70 tisíc (pozn. což představuje meziroční nárůst o 30 %).

„Loňský rok nám v potravinových bankách přinesl řadu výzev, na které bylo nutné reagovat. Prudce stoupla poptávka po potravinové pomoci a také jsme zahájili přímý výdej potravin v našich výdejnách. Sbírky potravin na jaře a na podzim vynesly rekordní množství trvanlivých potravin, a tak jsme mohli doplnit sklady o tolik potřebné zboží. Jsme vděčni, že jsme společnými silami, za laskavé podpory našich partnerů a neskutečném zapojení dobrovolníků, dokázali pomoci více lidem v jejich těžké situaci. Potěšující je také fakt, že jsme zachránili na 10 000 tun potravin, které by jinak skončily v odpadu“, uvedl předseda České federace potravinových bank Aleš Slavíček.

Potravinové banky jsou neziskové organizace, které v Čechách působí už od roku 1992. K jejich podporovatelům patří Ministerstvo zemědělství, jež v rámci svého dotačního programu podporuje provoz, Ministerstvo práce a sociálních věcí, díky němuž byla spuštěna síť výdejen potravinové pomoci, Ministerstvo životního prostředí pomáhající s jednotlivými projekty v regionálních potravinových bankách či partneři v podobě obchodních řetězců - denní svoz neprodejných potravin, společná realizace prospěšných projektů a v neposlední řadě finanční podpora provozu.

„Loni v červenci jsme spustili projekt Výdejny potravinové pomoci. Za půl roku se nám podařilo rozběhnout 163 výdejních míst po celé České republice, týdně vydáváme na 2 500 balíčků potravinové pomoci, a celkem jsme díky tomuto projektu pomohli dalším 20 tisícům lidí v nouzi. Sledujeme, jak velký je o tento typ pomoci zájem. Ve spolupráci s obcemi a městy se dostává potravinová pomoc i tam, kde doposud nebyla. Vážím si spolupráce a dlouhodobých partnerství, která vznikají po celé republice a dovolím si říci, že jsme tímto krokem zásadním způsobem změnili systém základní a okamžité pomoci lidem v nouzi,“ doplnil Slavíček.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder