Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Potravinářská inspekce zachytila čaje s nadlimitním množstvím pesticidů

Na náš trh směřovaly dva druhy čajů z Číny, u nichž laboratorní rozbor prokázal nadlimitní přítomnost pesticidů - buprofezinu a tolfenpyradu. Zásilku se pracovníkům Státní zemědělské a potravinářské inspekce společně s celníky podařilo zadržet v celním prostoru letiště v Praze, kde došlo k odběru vzorků.
Potravinářská inspekce zachytila čaje s nadlimitním množstvím pesticidů

Konkrétně šlo o čaj Guangdong Mi lan Xiang H-M, který dodává společnost Mingyu Tea Co. Ltd. V něm analýza naměřila koncentraci buprofezinu v množství 0,39 miligramů na kilogram (dále jen mg/kg), přičemž legislativou přípustný limit činí 0,05 mg/kg a u pesticidu tolfenpyrad zjistila hodnotu 0,96 mg/kg, když právní předpis povoluje pouze 0,01 mg/kg. Druhým vzorek čaje „Fujian Green Tea Snail“ dodavatele FU JIAN PROVINCE GUANG FU TEA CO., LTD obsahoval 0,21 mg/kg buprofezinu a 0,51 mg/kg tolfenpyradu. Obě šarže do České republiky dováží firma AMANA s.r.o.

Na základě výše zmíněných laboratorních výsledků inspekce zásilku nevpustila zásilku do vnitřního trhu Evropské unie. Tento krok lze považovat za prevenci ochrany zdraví spotřebitelů.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder