Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Potravinářská inspekce zakázala med kvůli klamavým údajům

Státní zemědělská a potravinářská inspekce nařídila firmě NATU s.r.o., aby ze své nabídky okamžitě stáhla med, jehož výrobcem je rodinná farma Včelařství Thomayer. Spotřebitelé byli klamáni nepravdivými informacemi ohledně jeho původu.
Potravinářská inspekce zakázala med kvůli klamavým údajům

Konkrétně se jedná o produkt nesoucí označení „Květový pomerančový med“ ve 250g balení, datum minimální trvanlivosti 12/2019, výrobce: Včelařství Thomayer, Josef Thomayer, Chodov 24, Trhanov. Na obalu výrobce uvádí „Země původu: EU“. Z laboratorního rozboru vyšla najevo skutečnost, že potravina je jiného geografického původu. Podle pylové analýzy pochází med ze Střední Ameriky. „Med rozhodně není falešný. Pouze je na etiketě chybné označení, že pochází z EU. Mělo tam být uvedeno mimo EU“, reagovala za včelařství Thomayer Václava Thomayerová.

Chyb se dopustila také firma NATU s.r.o., která předmětnou šarži nabízí na svém e-shopu a přidala k ním následující popis: „…jednodruhový květový med z nektaru z květů pomerančovníků ze Španělska s obsahem vitamínů…“ doplněný o údaj „Země původu: Česká republika“.

Inspektoři prodejci nařídili stáhnout závadnou šarži z prodeje. Protože došlo k porušení platné legislativy, bude s kontrolovanou osobou zahájeno správní řízení o uložení pokuty. Státní zemědělská a potravinářská inspekce se o výše zmíněné informace podělila pomocí evropského systému pro boj s falšovanými potravinami AACS.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder