Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Potravinové banky chystají síť výdejen

Od července postupně začne fungovat 150 výdejních míst potravinové pomoci. Kamenné či pojízdné výdejny, kam si budou moci lidé přijít vyzvednout potraviny, najdete v každém krajském městě. Pomoc lidem v nouzi se tak stane efektivnější.
Potravinové banky chystají síť výdejen

„Tyto výdejny budou pravidelně poskytovat potravinovou pomoc v místech, kde byla složitě dostupná, nebo dalším osobám, které pomoc potřebují a nedokázaly ji dosud čerpat,“ uvedla mluvčí Asociace potravinových bank Vendula Seifertová.

Ředitel potravinové banky v Hradci Králové Václav Pitucha plánuje využití mobilních výdejen především v menších městech či obcích. „Výdeje budou probíhat v různých místech kraje po dobu jedné až dvou hodin, pak přejedeme do dalšího místa. Výdejny vybereme v místech, kam dosud potravinová pomoc míří jen v omezené míře,“ prohlásil.

Současně je třeba vysvětlit, že nový způsob výdeje představuje pouze rozšíření potravinové pomoci. Potravinové banky budou samozřejmě i nadále spolupracovat s neziskovými organizacemi.

Aby nedocházelo ke zneužití potravinové pomoci, budou si ji moci lidé vyzvednou po předložení potvrzení od pracovníka sociální služby, charity, obce nebo jiné organizace zapojené do projektu.

Součástí nových prostorů budou také větší sklady. „Zatím máme nedostatek skladových prostor, sklady máme na několika místech. V letošním roce budeme na základě dotace ministerstva životního prostředí kupovat vlastní velký sklad. Po jeho rekonstrukci bude možné pořádat i akce pro veřejnost,“ poznamenal Pitucha. Už v současné době některé pobočky ve spolupráci s neziskovými organizacemi pořádají exkurze pro školy či kurzy vaření. „Potravinové banky dělají různé edukativní programy a workshopy a zapojují se do prevence proti plýtvání. Jsou to například kurzy pro samoživitelky, jak zpracovávat méně tradiční ovoce a zeleninu nebo jak vařit levně a beze zbytku,“ doplnila Seifertová.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder