Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Potvrzen úhyn psa na Aujeszkyho chorobu

Tento týden na Písecku uhynul lovecký pes v důsledku Aujeszkyho choroby, což potvrdily veterinární testy. Je velmi pravděpodobné, že pes se nakazil od divokého prasete během lovu.
Potvrzen úhyn psa na Aujeszkyho chorobu

V letošním roce se jedná už o druhý potvrzený úhyn psa vlivem této nemoci na území České republiky. První případ se datuje do ledna letošního roku, kdy byla potvrzena nákaza u mrtvého psa na Klatovsku.

U divokých prasat je Aujeszkyho choroba relativně rozšířená. Státní veterinární správa proto

od 10. října letošního roku začala s monitoringem výskytu nákazy v České republice, jehož výsledky zveřejní během prvního čtvrtletí příštího roku. Monitoring u nás naposledy probíhal v letech

2011 – 2013 a vyplynulo z něj, že cca každý třetí divočák se dostal do styku s virem a je proti němu imunní. Pro člověka není nemoc nebezpečná a nelze ji na něj přenést, nicméně pro psy a další domácí i volně žijící zvířata je smrtelná.

 

Veterináři díky aktuálnímu případu vidí určitá rizika pro zavlečení nákazy do domácích chovů a doporučují chovatelům hospodářských zvířat dbát na preventivní opatření. Sám ústřední ředitel Státní veterinární správy pan Zbyněk Semerád nabádá: „Apelujeme proto na chovatele hospodářských zvířat, aby dodržovali zásady biologické bezpečnosti, především zamezili vniknutí divokých prasat do chovů. Majitelé psů by pak z preventivních důvodů neměli nechat pobíhat své psy v honitbách s možným výskytem divokých prasat. Při pohybu v lese či lovu je pak důležité zabránit kontaktu psů s divokými prasaty. Psi by se pak neměli dostat do styku s krví a vývrhy ani syrovým či nedostatečně upraveným masem divočáků.“

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder