Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Pozor na potraviny, které si chcete přivést z dovolené jako suvenýr

Státní veterinární správa (SVS) připomíná, že lidé si do Česka z dovolené nesmí vozit potraviny živočišného původu pocházejících ze zemí mimo EU. Jedná se o maso, masné výrobky, salámy, klobásy, mléko, máslo, sýry a jogurty. Zákaz platí i pro poštovní balíky, kurýrní služby či nákupy přes internet.
Pozor na potraviny, které si chcete přivést z dovolené jako suvenýr

"Uvedená omezení mají svá opodstatnění. Při dovozu produktů živočišného původu pro osobní spotřebu ze třetích zemí hrozí riziko zavlečení rizikových patogenů, které se jinak v EU nevyskytují. Mohlo by tak dojít k zavlečení nebezpečných nákaz zvířat nebo nemocí přenosných ze zvířat na člověka," vysvětlil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Výjimku tvoří vybrané země, se kterými má EU nadstandardní vztahy nebo disponují zvláštním statusem. Patří sem Andorra, Lichtenštejnsko, Norsko, San Marino a Švýcarsko. Z Grónská a Faerských ostrovů lze dovézt maximálně 10 kg.

Dodržování pravidel na mezinárodních letištích zajišťují pracovníci celních úřadů. Jestliže nějaké potraviny objeví, zabaví je a následně dojde k jejich likvidaci. Navíc osobám, které produkty živočišného původu při kontrole neodevzdají, hrozí finanční pokuta i trestní stíhání.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder