Prazdroj skončil s pivem v PET lahvích
Plzeňská PET linka, s kapacitou 18 000 lahví za hodinu, fungovala od roku 2011 a vyšla cca na 150 milionů Kč. "Posledních víc než sedm měsíců už byla odstavená a poslední lahev Primusu jsme stočili 10. prosince. Teď bude demontovaná a poputuje do zahraničí. Její další využití neznáme. Na jejím místě vznikne už příští rok automatická třídírna skleněných lahví, kterou budeme mít jako první pivovar v ČR," prohlásil manažer pivovaru Petr Kofroň.
"Naším cílem je maximální cirkularita obalů, to znamená využívat je opakovaně, nebo je vyrobit z použitého obalu, tedy z recyklátu. A to u pivních PET lahví nelze. Hlavní překážkou je vnitřní ochranná membrána, která je nezbytná pro zachování kvality piva. Materiál z pivních PET tak lze recyklovat, ale nelze z nich znovu vyrobit pivní lahve. Proto jsme od nich definitivně ustoupili," řekla ředitelka komunikace Prazdroje Pavlína Kalousová.
Již před dvěma lety přestal Plzeňský Prazdroj stáčet do PET lahví značky Gambrinus, Radegast a Klasik, loni v prosinci také Kozla a Primus. "Ušetříme ročně přes 1300 tun plastu," informovala Kalousová. Data pivovaru potvrzují, že tento krok upřednostňují také spotřebitelé. Přibližně dvě třetiny z nich přešly od PET lahví ke skleněným vratným lahvím a třetina pak namísto PET lahví pořizuje plechovky.
Prazdroj v současné době plní piva z více jak 70 % do vratných obalů a značně navyšuje podíl recyklátu u plechovek. "Všechny teď obsahují v průměru už téměř 50 % recyklovaného hliníku. U plechovek Pilsner Urquell jsme podíl v obalu zvýšili na 75 %, což je nejvyšší certifikovaná úroveň dostupná na českém trhu," uvedla Kalousová. Roční úspora činí více než 1 500 tun nového hliníku, neboť ten jde recyklovat v podstatě donekonečna, aniž by se snížila jeho kvalita.
Plzeňský Prazdroj společně s dalšími nápojovými podniky v loňském roce založil Iniciativu pro zálohování, jež roznítila debatu o zavedení plošného zálohového systému na plechovky a PET lahve v ČR.