Přednosti žitného pečiva
Žitné produkty jsou v porovnání s pšeničnými hutnější. Vděčí za to škrobu a jiným polysacharidům, které obsahuje vláknina. „Žito je skvělým zdrojem sacharidů a bílkovin, ty přispívají právě ke vzniku hutné struktury těsta. To je také důvod, proč váš žaludek žitné pečivo zaplní více než to klasické,“ doplňuje produktový specialista pro pekařské výrobky z firmy Zeelandia Edita Čítková.
U žitného pečiva, na rozdíl od jiných druhů, nedochází v procesu výroby k odstraňování klíčku ze zrn. Právě v něm se nachází většina zdraví prospěšných látek jako např. hořčík, draslík, vápník, železo nebo vitaminy B a E. Navíc obsažené polysacharidy při průchodu trávicím traktem „čistí“ střevní sliznici. Vysoký podíl vlákniny pak zpomaluje vstřebávání tuků a cukrů, tudíž se žitné pečivo hodí pro diabetiky i osoby s vysokou hladinou cholesterolu. Mezi další přednosti vlákniny patří blahodárný vliv na kardiovaskulární systém či podpora při redukci tělesné hmotnosti.
„Konzumace žitného pečiva představuje vhodnější variantu pro všechny milovníky pečiva. Ideální je vždy jej doplnit bílkovinou potravinou (vysokoprocentní šunka, tvrdý sýr do 30 % tuku v sušině, polotučný tvaroh do pomazánky či vejce připravené na malém množství kvalitního oleje), tukem (máslo nebo rostlinné tuky) a zeleninou či ovocem. Získáte tak vyváženou snídani nebo svačinu,“ nabádá nutriční terapeutka Miroslava Matějková.
Při nákupu byste měli číst složení výrobku. U baleného pečiva ho najdete na obale, u nebaleného na regálovém štítku s cenou. Podle Čížkové by měl podíl žitné mouky činit ideálně 90 %.
Teplé či vlažné pečivo je třeba nechat před uložením vychladnout. Následně ho zabalte do čisté utěrky a skladujte při pokojové teplotě (pozn. cca 18 oC).