Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Pstruzi z Itálie obsahovali leukomalachitovou zeleň

Státní veterinární správa varuje spotřebitele před pstruhy dovezenými z Itálie. Laboratorní analýza v jejich svalovině odhalila zakázanou látku – leukomalachitovou zeleň v koncentraci téměř 7x vyšší, než je povolený limit.
Pstruzi z Itálie obsahovali leukomalachitovou zeleň

Celkem do České republiky doputovalo 4200 kg živých pstruhů duhových, cca 10 500 ryb. Příjemcem zásilky byla společnost Fish Market v Třeboni. Tam také došlo k jejich zpracování a poté distribuci dalším odběratelům. Vakuově balený pstruh s datem spotřeby v rozmezí 8. až 15. dubna letošního roku prodával především obchodní řetězec Albert a rovněž byl k dostání v prodejnách firmy Fish Market. Pokud má někdo rybu v mrazáku, může ji vrátit v místě nákupu, rozhodně by ji neměl konzumovat.

Státní veterinární správa odebrala vzorek v rámci monitoringu cizorodých látek. Vyšetření pak ve svalovině prokázalo přítomnost leukomalachitové zeleně v množství 13,4 µg/kg, přičemž platný limit činí 2 µg/kg.

Leukomalachovitá zeleň je degradačním produktem malachitové zeleně, která se používá jako účinné a cenově příznivé léčivo proti ektoparazitům a plísňovým onemocněním ryb. Obě látky jsou však zakázané pro použití u ryb určených pro potravinové účely, sloužit mají výhradně v akvaristice. U člověka by konzumace ryb s touto látkou, ve velkém objemu, mohla mít potenciálně rakovinotvorné účinky či způsobit další závažné nemoci.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder