Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Rané brambory

Rané brambory tvoří odrůdy charakteristické brzkou sklizní. Poznáte je podle tenké slupky a v tuzemské tržní síti jsou zpravidla k dostání od května do července.
Rané brambory

Mnohdy si lidé pletou pojmy nové a rané brambory. Pro upřesnění - nové brambory se sklízejí v plné zralosti a většinou pochází z dovozu.

Rané brambory jsme letos na pultech mohli zaznamenat blíže k měsíci červnu a lze proto očekávat, že konec prodejní sezony se posune až do začátku srpna. Stejně jako ostatní druhy brambor vyžadují skladování mimo dosah slunečního světla (pozn. kvůli případnému zelenání hlíz a změně chuti), ideálně o teplotách v rozmezí 15 – 20 stupňů Celsia. Vzhledem k vyššímu obsahu vody není vhodné jejich umístění v lednici.

Rané brambory nemusíte loupat. Slupka jim dodává silnější aroma. Pokud byste na tom trvali, doporučujeme je nejprve uvařit ve slupce, poté zchladit studenou vodou a až následně zbavit slupky.

Pamatujte, že vhození brambor rovnou do teplé či vařící vody zapříčiní jejich rozpadavost. Při vaření (brambor všeobecně) byste se měli vyvarovat kyselému prostředí, které způsobuje zatuhnutí slupky a úplné dovaření prakticky znemožní.

Rané odrůdy se výborně hodí na nejrůznější saláty!

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder