Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Rekordní výtěžek podzimního kola Sbírky potravin

V sobotu se uskutečnilo podzimní kolo celorepublikové Sbírky potravin. Podařilo se vybrat 562 tun potravin a 62 tun základní drogerie a hygienických potřeb. Už nyní se jedná o vůbec nejvyšší množství darů. Až do 21. listopadu navíc mohou lidé věnovat potraviny a drogerii prostřednictvím on-line nákupů. Očekává se, že konečný výsledek překročí hranici 700 tun.
Rekordní výtěžek podzimního kola Sbírky potravin

„Potravinové banky zažívají enormní poptávku po pomoci a jejich sociální role je stále důležitější. Z našich statistik vyplývá, že počet lidí v nouzi průběžně narůstá. V současné době se pod hranicí chudoby nachází až 15 procent všech obyvatel České republiky a tito lidé mají problémy s pokrytím svých životních nákladů,“ prohlásil předseda České federace potravinových bank Aleš Slavíček.

Agentura Ipsos provedla exkluzivní průzkum, který ukázal, že povědomí o Sbírce potravin je v Čechách vysoká, má ho 9 z 10 respondentů. Ochota připojit se do sbírky roste se vzděláním, nejvíce lidí se plánovalo zúčastnit formou osobního darování, častěji se jedná o ženy.

Sbírka potravin patří mezi jedny z největších materiálních charitativních akcí u nás. Každoročně se do ní zapojí tisíce lidí z řad dobrovolníků, zaměstnanců prodejen a neziskových organizací. Také k nim mj. směřoval dovětek Slavíčka: „Musím velmi poděkovat všem dárcům. Ti totiž jasně prokázali, že jim není lhostejný osud druhých, kteří se ocitli v těžké životní situaci. Kdo nestihl darovat v sobotu, má stále ještě více než týden možnost tak učinit v on-line obchodech. Velké poděkování patří také všem dobrovolníkům, kterých nakonec přišlo pomoci více než pět tisíc. Bez nich by celá akce rozhodně nešla realizovat.“

K myšlence pomoci lidem v nouzi se aktivně postavily on-line obchody Billa e-shop, Košík.cz, Rohlík.cz a iTesco; provozovny obchodních řetězců Albert, Billa, COOP, Globus, Kaufland, Lidl, MAKRO, Penny Market, Tesco; sítě drogerií dm drogerie markt, ROSSMANN a Teta drogerie a pilotně se přidaly také prodejny IKEA.

„Jsem moc rád, že jsme v letošním podzimním kole sbírky překonali hranici 2 000 zapojených prodejen. Ještě v roce 2019 se potraviny sbíraly jen na 750 prodejnách, ale díky zapojení tisíců dobrovolníků z řad zaměstnanců obchodů i díky zapojení všech tří velkých sítí drogerií každý rok počet zapojených obchodů roste – a díky tomu roste i objem darovaných potravin,“ uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Podzimní kolo si pod svou záštitu vzali ministr zemědělství Marek Výborný, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a Evropská federace potravinových bank. „Potravinové banky jsou moje dlouhodobá srdeční záležitost. V této nelehké době se musíme ještě více zaměřit na pomoc všem lidem, kteří se ocitli v tíživé životní situaci. Proto je také klíčová i dlouhodobá podpora potravinových bank a jejich spolupráce s městy a obcemi. Osobně mě velice těší solidarita mezi lidmi v tyto dny. Mám rovněž radost z toho, že se letos ve spolupráci s MPSV rozběhl projekt potravinových výdejen, které pomoc zajistí i tam, kde dosud dostupná nebyla,“ dodal závěrem Jurečka.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder