Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Ruský zákaz dovozu prasat a vepřového z Evropské unie skončil

Vývozci plemenných prasat, genetického materiálu z nich a některých vepřových produktů z Evropské unie (EU), tedy včetně České republiky, mohou opět exportovat do Ruska.
Ruský zákaz dovozu prasat a vepřového z Evropské unie skončil

Vývozci plemenných prasat, genetického materiálu z nich a některých vepřových produktů z Evropské unie (EU), tedy včetně České republiky, mohou opět exportovat do Ruska. Ke konci zrušení tohoto zákazu přispěl zejména fakt, že Rozhodčí tribunál Světové obchodní organizace rozhodl, že daný zákaz byl protiprávní a politicky motivovaný a Rusku udělil povinnost jej do 6. prosince tohoto roku odvolat.

V lednu 2012, kdy se v některých evropských zemích začal vyskytovat africký mor prasat, uvalilo Rusko embargo na dovoz prasat a vepřových produktů s odvoláním na opatření v zájmu zdravotní nezávadnosti povolené Světovou obchodní organizací (WTO). K tomu v srpnu 2014 doplnilo vepřové maso a další vybrané produkty na sankční seznam, čím reagoval na omezení všeobecného vývozu z EU do Ruska kvůli obsazení Krymu a situaci na východní Ukrajině. Evropská unie se proti tomuto chování rozhodla bojovat. Po dvou letech Rozhodčí tribunál WTO, v srpnu letošního roku, rozhodl v její prospěch a Rusku nepomohlo ani odvolání.

Omezení importu je účinné od 6. prosince 2017, nicméně v něm existují výjimky. Ty zahrnují regiony, kde je rozšířen africký mor prasat. Ústřední ředitel Státní veterinární správy pan Zbyněk Semerád situaci komentoval: „Obnova dovozu plemenných prasat, genetického materiálu či vepřových konzerv do Ruska je pozitivní zprávou především pro naše vývozce a chovatele. Určitá omezení exportu tak budou přetrvávat ve vztahu ke Zlínskému kraji, kde aktuálně řešíme nákazu afrického moru prasat u divočáků.“ Povolení vývozu vítá např. společnost Hamé, která bude opět moci nabídnout své prémiové masové produkty. Její mluvčí pan Petr Kopáček uvedl: „Dle mých informací v tuto chvíli zbývá jen potvrdit, že se zákaz ruší kompletně, a týká se tedy všech segmentů potravin, včetně například masových kojeneckých výživ.“

Je třeba upozornit, že nadále je v platnosti seznam potravin, které se nesmí do Ruska dovážet v souvislosti se sankcemi ze strany EU kvůli Krymu. Tam patří zejména živá neplemenná prasata a tuk.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder