Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Sezóna farmářských trhů je za dveřmi

Během jara se u nás opětovně probouzí sezóna oblíbených farmářských trhů. Ty s sebou přináší mnoho pozitiv pro malovýrobce i spotřebitele, na druhou stranu ale také zvýšená rizika s ohledem na hygienu potravin. Státní veterinární správa (SVS) je proto ve střehu.
Sezóna farmářských trhů je za dveřmi

Loni inspektoři v daném segmentu podnikli 401 kontrol (pozn. v roce 2021 jich uskutečnili 379). Podíl kontrol s nevyhovujícím zjištěním v meziročním srovnání vzrostl. Minimálně jedno porušení předpisů pracovníci SVS odhalili v 76 případech, zatímco o rok dříve jich bylo 54. Výše uložených pokut se z předloňských cca 425 tisíc Kč vyšplhala na 500 tisíc Kč. Dozoru SVS loni podléhalo přibližně 250 trhů nabízejících potraviny živočišného původu, což je v porovnání s předchozím rokem o 20 více.

V roce 2022 veterinární inspektoři shledali celkem 219 závad, o rok dříve jich bylo 131 (pozn. při jedné kontrole může být více prohřešků). Nejčastěji, hned 76 x, se jednalo o nedostatky v označování výrobků. Druhým nejčastějším (52 x) problémem se stalo porušení správné výrobní a hygienické praxe, jako např. nedostatečná ochrana produktů před vnější kontaminací, nedodržení teplotního řetězce atp. Třetí příčku v četnosti zjištění obsadil neznámý, popř. nejasný, původ nabízených produktů (43 x). Poměrně často se přečiny týkaly také problémů během manipulace s nabízenými produkty (29 x).

„V postcovidové době se četnost konání farmářských trhů vrátila na původní úroveň. Na to reagovaly také naše kontroly, které logicky odhalily více pochybení. I procento závad je však u loňských kontrol na trzích meziročně vyšší, proto budeme v důsledných kontrolách pro zajištění nezávadných potravin živočišného původu pokračovat,“ prohlásil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder