Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Shrnutí práce potravinových bank za rok 2022

Za loňský rok nastřádaly potravinové banky více než 11 300 tun potravin, díky čemuž pomohly přes 300 tisícům lidí skrze 1368 odběratelských organizací.
Shrnutí práce potravinových bank za rok 2022

V současné chvíli v České republice funguje 15 potravinových bank + logistické centrum. Jejich obrat v roce 2022 meziročně opětovně vzrostl. Potřeba potravinové pomoci u nás stoupla o 30 %.

„Rok 2022 byl pro všechny potravinové́ banky velmi náročný. Začátek roku byl poznamenán uprchlickou krizí. V uplynulém roce také́ kontinuálně̌ stoupala poptávka po potravinové́ pomoci. Přibylo podporovaných organizací a s tím i lidí, kterým byla pomoc předána. I množství́ potravin získaných z obchodních řetězců se zvýšilo. Naštěstí pro všechny potřebné, nikdo nechce plýtvat. Škoda jen, že stále nacházíme tak málo dárců mezi producenty a zemědělci,“ prohlásila ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová.

“Velkým úspěchem pro nás byla i realizace dvou velkých Sbírek, v nichž je zapojena doslova celá republika. Ty nám pomohly naplnit sklady ve chvílích, kdy už se potravin nedostávalo“, doplnila Láchová.

Pod potravinové banky spadají neziskové organice, které na našem území fungují od roku 1992. K jejich podporovatelům se řadí Ministerstvo zemědělství a část obchodních řetězců, jejichž partnerské vztahy jsou pro chod potravinových bank nezbytné. V roce 2022 bylo díky dotacím Ministerstva životního prostředí uskutečněno 8 projektů.

„Naším největším podporovatelem, díky němuž můžeme naši činnost dlouhodobě vykonávat je Ministerstvo zemědělství. To finančně podporuje provoz spojený s potravinami zachráněnými z obchodů a od producentů. V roce 2022 jsme navázali na předešlý rok a pokračovali v investičních projektech s podporou Ministerstva životního prostředí. Mnoho potravinových bank tak může vybudovat nové sklady a navýšit své kapacity. Pro rok 2023 připravujeme také velký přelomový projekt výdejen ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí. Díky němu bude možné pomoci více lidem v nouzi a dostat potravinovou pomoc i do míst, kde nyní není dostupná“, okomentoval situaci předseda federace Aleš Slavíček.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder