Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Slovenští pěstitelé a chovatelé versus obchodní řetězce

Deset farmářů začalo budovat národní síť, kde chtějí prodávat potraviny pouze slovenského původu.
Slovenští pěstitelé a chovatelé versus obchodní řetězce

Deset farmářů začalo budovat národní síť, kde chtějí prodávat potraviny pouze slovenského původu.

Příčinou vytvoření tohoto projektu bylo znechucení nad bojem s gigantickými zahraničními řetězci. Kvůli tlaku na snížení ceny potravin docházelo k poklesu jejich kvality. Z různých koutů Slovenska se spojilo deset zemědělců a založili nezávislé sdružení s názvem Farmfoods, které zároveň zakládá vlastní obchodní sítě pod stejnou značkou.

Počáteční idea sahá deset let do minulosti, avšak aktivně se tento projekt rozvíjí v posledních pěti letech. Nyní jsou vidět první hmatatelné výsledky. Výkonným ředitelem Farmfoods je pan Tomáš Németh, jehož otec byl jedním ze zakladatelů sdružení.

Farmáři si uvědomili, že budou-li mít proces výroby a prodeje jejich potravin pod svou úplnou
kontrolou, bude to pro ně cesta, jak zachovat kvalitu a zároveň zvýšit podíl prodávaného sortimentu slovenských produktů na domácím trhu.

Farmfoods začínal svůj prodej s pěti pojízdnými prodejnami s mastnými výrobky z vlastních
zemědělských usedlostí. Jejich počet se postupně rozrůstal až do dnešních 15 podniků.
Jakmile se ukázalo, že Slováci mají o domácí produkty zájem a prodej stoupá, začali členové sdružení pracovat na kamenných prodejnách. První z nich byla letos otevřena v Rožňavě a v brzké době budou následovat další čtyři – v Rimavské Sobotě, Košicích, Spišské Nové Vsi, Michalovcích a Trenčíně.

Během dvou let by se počet provozoven napříč Slovenskem měl vyšplhat až k číslu 65. Díky tomu se předpokládá lehké nachýlení misek vah ve prospěch maloobchodů. Důkazem síly Farmfoods jsou tržby ve výši cca 70 milionů eur a také to, že spolek hospodaří na více než 17 tisícíh hektarech, kde chovají přibližně 3000 kusů skotu, 4500 ovcí a několik desítek tisíc kuřat.

Svaz v současné době vystupuje jako uzavřené společenství. Jednotliví členové musí nekompromisně splňovat přísné podmínky ohledně pěstování rostlin, chovu zvířat a především kvality, hygieny a postupu při výrobě potravin mnohdy převyšující platné zákony. Neustále se hledají vhodní farmáři a producenti kvalitních slovenských potravin, aby se rozšířila nabídka obchodů.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder