Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Stahování drůbežího masa z tržní sítě

Státní veterinární správa (SVS) zahájila 3. dubna letošního roku mimořádnou kontrolní akci zaměřenou na zásilky drůbežího masa a vajec ze zemí mimo Evropskou unii (EU). Uskutečnila již 21 kontrol a odebrala celkem 43 vzorků (34 drůbežího masa, 4 drůbežích polotovarů a 5 vajec). U 2 z 25 doposud vyhodnocených vzorků byla potvrzena přítomnost salmonel. Jedná se o jednu zásilku z Brazílie a z Ukrajiny. V současné době probíhá jejich stahování z trhu.
Stahování drůbežího masa z tržní sítě

Konkrétně jde o „Brazilské kuřecí prsní řízky mražené“, původem z Brazílie (BR 3404, LOT 190522), v celkovém množství 5 040 kg (420 kartonů). Přímo na skladě se podařilo zadržet 165 kartonů. Další distribuci SVS pozastavila a pracuje na stažení produktů z tržní sítě. Nevyhovující potravina putovala také do restaurací a jídelen, proto SVS sdílela informaci s krajskými hygienickými stanicemi.

Druhým produktem je „kuře bez drobů hluboce zmrazené“, s datem minimální trvanlivosti do 18. 7. 2024, původem z Ukrajiny (UA 02-29-03), v celkovém množství 3 498 kg. V rámci šetření pracovníci SVS zjistili, že z kuřat byl připravován marinovaný polotovar určený na gril a k následnému prodeji v prodejnách řetězce JIP východočeská, a.s. Z provozovny byly staženy necelé tři tuny kuřat a z výrobny polotovarů dalších cca 700 kusů kuřat. SVS uvalila zákaz uvádět kuřecí polotovar na trh a nadále probíhá jeho stahování z distribuce.

SVS nadále plánuje intenzivní kontroly výše zmíněných zásilek a nově se zaměří i na zásilky, které jsou k nám dodávány z jiných členských států EU, ale mají původ v tzv. třetích zemích (tj. mimo EU).

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder