Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Svatomartinské víno letos láme rekordy

Rok 2022 přinesl rekordní počet lahví Svatomartinského vína a předčil veškerá očekávání. Na trh jich totiž putovalo 2 460 000, nejvíce v celé historii.
Svatomartinské víno letos láme rekordy

Původní odhad zněl 2,35 milionů lahví. Z výše uvedeného vyplývá, že se podařilo překročit o více než 100 tisíc kusů. Vůbec poprvé se Svatomartinské víno plnilo do lahví s praktickým šroubovacím uzávěrem, a to hned ve více než 82 % případů (pozn. konkrétně 2 020 000).

„Překonání dosud nejsilnějšího ročníku 2021, tedy 2 344 000, už není jen symbolické, ale jedná se opravdu o jeho výrazné překročení. Každopádně i přes tato optimistická čísla jde především o to, co Svatomartinské víno symbolizuje a jaké místo si ve zvycích našich spoluobčanů za ty roky vytvořilo. Je symbolem společenského života, pospolitosti, trávení výjimečných i všedních chvil s dobrým vínem a jídlem atd. Vysoká čísla prodaných Svatomartinských vín jsou tak ukazatelem, že si lidé užívají společných radostí zase o něco více. A z toho jako vinaři máme největší radost,“ uvedl ředitel Vinařského fondu Ing. Jaroslav Machovec.

Známka „Svatomartinské“ byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 ji vlastní právě Vinařský fond. Ten ji každoročně vinařům propůjčuje. Vinařský fond se pak společně s Národním vinařským centrem také stará o propagaci těchto vín pod jednotným logem. Na jejich etiketě nalezneme známý symbol sv. Martina na koni.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder