Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

SVS vrátila zpět do Polska tuny masa

Státní veterinární správa (SVS) ve spolupráci s Celní správou České republiky nařídila vrátit do Polska osm tun mraženého drůbežího masa, které bylo určené k přípravě kebabu.
SVS vrátila zpět do Polska tuny masa

Na hraničním přechodě v Harrachově Státní veterinární správou (SVS) ve spolupráci s Celní správou ČR provedla kontrolu dováženého mraženého masa. Zboží nebylo správně označeno a více jak polovina neměla jasný původ. Mražené maso bylo určené k přípravě kebabu.

Bezmála sedm tun drůbežího a hovězího masa z Polska bylo určené celkem čtyřem českým odběratelům. Zásilku SVS nařídila vrátit zpět do země původu.

Veterináři na špatně označené maso narazili ve skladu společnosti Kebab expres ve Vranovicích na jižní Moravě, uvedl v tiskové zprávě mluvčí SVS Petr Pejchal.

Produkty byly označeny jako halal, což znamená, že při jeho výrobě musí být dodržovaná jistá pravidla. SVS ještě v rámci došetřování zjišťuje zda výrobce podmínky halal splňuje. Za nedodržení zákona hrozí pokuta ve výši až jeden milion korun. Legislativa dovozcům mimo jiné nařizuje, že příchod zboží musí být dopředu hlášen.


Od začátku roku SVS zjistila závady u 6,5 procent z více než 1550 kontrol, které byly zaměřeny na potraviny živočišného původu ze zahraničí. Mezi časté prohřešky patří například nenahlášení příchozí zásilky. K těm závažnějším prohřeškům patří například klamání spotřebitele při uvádění nejakostního zboží na trh nebo přítomnost patogenních mikroorganismů.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder