Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Sympatické prognózy sklizně vinné révy

Očekává se, že letošní úroda vinných hroznů bude v porovnání s dlouhodobým průměrem o něco vyšší. Vinice tentokrát trpěly o něco méně vlivem řádění hrabošů. Škody od špačků překvapivě překonalo působení srnčí zvěře.
Sympatické prognózy sklizně vinné révy

Část bobulí běžné sklizně je stále na keřích. Například ředitel Habánských sklepů Josef Svoboda v souvislosti s tím prohlásil: „Ukončení sklizně předpokládáme až koncem druhého listopadové týdne, kdy budeme sklízet pozdní odrůdy. Bude to jeden z nejpozdějších termínů v historii našeho vinařství.“

Práce na vinicích přerušil v polovině října déšť, proto nyní dojde ke zpracování většího množství úrody v relativně krátkém čase. Vinaři se domnívají, že letošní ročník přál zejména bílým vínům, těch přívlastkových však očekávají méně.

Ztráty způsobené srnčí zvěří rostou (pozn. přeskakují ploty a okusují mladé výhonky). Podle názoru Svobody zvířata na vinicích zdomácněla a vytratila se jejich přirozená plachost, na vině je podle něj i nezvládnutý odstřel ze strany myslivců.

Příští středu se začne prodávat 312 druhů svatomartinských vín a to ze 74 vinařství. Vinařský fond, jež známku propůjčuje, odhaduje, že se na trh dostane cca 1,75 milionu lahví. Pro srovnání – loni se vyrobilo 366 druhů těchto vín a podílelo se na tom 97 vinařů. Jedná se tak o zhruba 20 % meziroční pokles.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder