Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

U dvou různých druhů šunky zjistila inspekce falšování

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila v tržní síti dvě šarže šunky z dovozu, jež informací na obalu klamaly spotřebitele ohledně obsahu masa.
U dvou různých druhů šunky zjistila inspekce falšování

První nevyhovující vzorek odebrali pracovníci SZPI v prodejně obchodního řetězce Globus ČR, v.o.s.  na Praze 5. Jednalo se o potravinu BERGER KRŮTÍ ŠUNKA, Puten Schinken ve 100 g balení, s datem minimální trvanlivosti značeném: 06.06.2021, kde jako výrobce vystupuje rakouská firma Fleischwaren Berger GesmbH & CoKG. Výrobce na etiketě mj. uvádí „krůtí prsa 85%“. Analýza však prokázala pouhých 75,9 %.

Druhým nevyhovujícím produktem, jehož vzorek odebrali inspektoři v plzeňské provozovně obchodního řetězce Kaufland Česká republika v.o.s., se stala RADATZ WIENER FARMER SCHINKEN – Vídeňská farmářská šunka od kosti vařená a uzená, v balení po 150 g, s datem použitelnosti do 04.06.2021, jejímž výrobcem je společnost Radatz GmbH z Rakouska. V tomto případě výrobce mj. avizuje 96 % vepřového masa. Laboratoř zjistila přítomnost vepřového pouze ve výši 85,4 %.

Informaci o zavádějícím značení skutečného složení potraviny SZPI předá do evropského systému pro boj s falšovanými potravinami AACS, aby umožnila došetření případu v zemi původu.

Kontrolované osoby nyní čeká správní řízení o uložení pokuty.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder